Češi studují exotické jazyky. Kvůli práci i randění

Domácí
29. 11. 2014 07:00
Arabštinu studují jazykoví nadšenci i ti, kdo tuhle náročnou řeč použijí v zaměstnání.
Arabštinu studují jazykoví nadšenci i ti, kdo tuhle náročnou řeč použijí v zaměstnání.

Fakt, že znalost angličtiny či němčiny je už dnes považována za samozřejmost, asi nikoho nepřekvapí. Zajímavé ale je, že Čechy stále více přitahují exotické jazyky. Kromě čínštiny, která má s narůstající globalizací stále vyšší potenciál, studují někteří třeba i svahilštinu nebo arabštinu. Co je k tomu vede? Práce, nadšení, ale třeba i milostné vztahy.

Touha po tom ovládat nějaký nevšední cizí jazyk není rozhodně záležitostí jenom několika málo nadšenců. Naopak. Řeči, které nezasvěceným osobám působí v ušních zvukovodech mimogalaktické tóny a podivné vibrace, jsou v Česku stále více v kurzu.

"Lidé si uvědomili, že znalost angličtiny už nestačí a je dobré umět i nějaký jazyk navíc. Kromě toho stále více cestují do zemí, kam dříve jezdit nemohli. A někoho donutí ke studiu neobvyklé řeči i pracovní povinnosti," vysvětluje vedoucí Jazykové školy Březinka Michaela Kreilová.

Vsadit na znalost čínštiny se podle odborníků rozhodně vyplatí.Ta zároveň poukazuje na narůstající zájem o výuku čínštiny, japonštiny nebo arabštiny. A pravidelná poptávka je také o svahilštinu. Co přesně k jejímu studiu zájemce vede?

"Chodí sem třeba ženy, které se zamilují do nějakého Masaje, chtějí za ním jet a poznat jeho rodinu. Pak jsme tady měli námořního kapitána, jenž plánoval, že tam bude podnikat plavby. V minulém kurzu navštěvovali svahilštinu dva lékaři, kteří do Afriky jezdili pomáhat," vysvětluje Kreilová.

V kurzu je podle Kreilové mezi zájemci také japonština. "Na japonštinu k nám chodí celkem hodně dětí, a jak jsme zjistili, tak kvůli tomu, že se zhlédly v japonských animovaných filmech a seriálech. Pak je to ale občas chytne, někteří z nich udělají přijímačky a japanistiku vystudují. Pro nás to ale znamená jednu věc: ty japonské filmy a seriály musejí sledovat i lektoři. Dětem pak lépe porozumí a jsou schopni se o tom s nimi bavit."

Čtěte TÝDEN.*Jaké další jazyky jsou pro Čechy hitem?

*Které řeči se vyplatí studovat?

*Jak dlouho trvá, než se naučíte arabsky?

*Proč jsou kurzy turečtiny plné blondýnek?

*Jaké nevšední zážitky studium exotických řečí přináší?

*Kolik takové kurzy stojí?

CELÝ TEXT SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. PROSINCE.

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ