Dítě ruší a chová se arogantně, neprodleně si je vyzvedněte. Nebo pravidelně potomka zkoušejte ze slovíček a kontrolujte, aby dorazil do školy včas. To všechno mohou nyní požadovat od rodičů základní školy. Třicítka zařízení totiž od září zavedla novinku ministerstva školství, která by měla pomoci napravit záškoláky a problémové studenty. Jak se zatím smlouvy osvědčily v praxi?
Dlouhodobě si učitelé nevěděli rady s žáky, kteří vyrušují, nenosí úkoly nebo chodí za školu. Podle ministerstva školství se nyní situace mění. České školy totiž po vzoru zahraničních začínají zavádět takzvané smlouvy s rodiči, které by prý s problémy s chováním měly zatočit.
"Česko je doslova ostrůvek, kde se násilné incidenty jako v Polsku a Německu nedějí, ale to neznamená, že se to nezmění. Tímto krokem tomu musíme včas zabránit," vysvětloval spuštění pilotního projektu, který má napravit neposlušné studenty, ministr školství Josef Dobeš.
Ujasněme si pravidla
Desítky škol od září uzavírají s rodiči problémových žáků písemné dohody, ve kterých se zavazují ke konkrétním opatřením. "Ve smlouvách je napsáno, co budou dělat rodiče, co bude kontrolovat škola a co musí splnit žák, kdo na to dohlédne. Prakticky nezasahujeme do zákonných práv rodičů, ale vyžadujeme, aby plnili své povinnosti, na kterých se domluvíme," tvrdí ředitelka Základní školy ve Žďáru nad Sázavou Jana Svobodová, kde se do programu zapojili.
V dohodách se tak může objevit závazek, že rodiče budou každý den kontrolovat dětem úkoly, budou si s nimi hodinu číst, zkoušet je ze slovíček z cizího jazyka nebo zajistí, aby včas dorazily do školy. Škola může také chtít po rodičích dítěte, které opakovaně vyrušuje a chová se vulgárně, aby neprodleně přijeli do školy a potomka si vyzvedli.
Podle zkušeností pedagogů totiž rodiče problémových žáků v mnoha případech vůbec netuší, jak se k situaci postavit a co dělat. Sepsaná pravidla by jim v tomto ohledu mohla pomoci. S tím souhlasí i ředitelka pražské Základní školy generála Janouška Ilona Šťastná, kde podobný systém používají již léta: "Je to dobré i pro učitele, protože ví, jak se chovat nejen ke kolektivu, ale také k jednotlivým žákům. Je to dané dohodou s rodiči."
Achillova pata smluv
Někteří odborníci však vidí slabé místo smluv v tom, že prakticky neexistuje žádná možnost, jak jejich nedodržení potrestat. Jak uvádí Tomáš Feřtek na serveru Eduin.cz, smlouvy bez represí jsou pouze "hezká gesta bez reálného obsahu". Pokud totiž rodiče nechtějí spolupracovat, škola s tím nic nezmůže. Většina dotázaných škol se v takových případech obrací na orgán sociálně-právní ochrany dětí nebo střediska výchovné péče.
"Důležité je ale zdůraznit, že to není o sankcích, ale o navázání lepší komunikace s rodiči," shoduje se vedení škol, kde smlouvy fungují. Podle Šťastné totiž stejně jako sankce funguje pokrok daného dítěte - rodiče totiž vidí, jak se zlepšilo, a to je motivuje ke spolupráci se školou. "Samozřejmě se najdou jedinci, kteří z principu nic měnit nechtějí, o děti se nezajímají, ale ve většině případů máme dobré zkušenosti," říká Šťastná.
Přesto učitelé vzkazují rodičům i svým kolegům jedno: nečekejte, že se vše zlepší za jeden den a bez námahy. Podle školní psycholožky Ivany Lukšové ze Základní školy v Židlochovicích jde o měsíce práce, kterou usnadňuje zapojení psychologů či výchovného poradce. "S jejich podporou to lze zavést, bez nich je to náročnější, ale jde to," říká psycholožka a dodává: "Neříkám, že je to všelék, ale cesta pro některé žáky to je."