Dobeš: Odškodné má patřit všem vyloučeným z VŠ bývalým režimem

Domácí
3. 11. 2011 16:00
Josef Dobeš.
Josef Dobeš.

Nárok na jednorázové odškodné ve výši 100 tisíc korun by podle ministra školství Josefa Dobeše měli získat i lidé, kteří byli ze studií vyhozeni kvůli komunistickému režimu po roce 1956. Připravil proto novelu zákona, který zatím peníze přiznává pouze těm, kteří nemohli studovat mezi lety 1948 až 1956. Odškodnění prosadila vláda Mirka Topolánka.

Žádosti jsou vyřizovány od 1. srpna 2009. Posledním datem, kdy budou moct postižení odškodné nárokovat, je letošní 31. prosinec. Kvůli změně okruhu žadatelů navrhuje Dobeš termín prodloužit do prosince 2014.

K 31. srpnu letošního roku ministerstvo školství evidovalo 1149 žádostí, z nichž 904 bylo vyřízeno kladně. Podle návrhu novelizace zákona zveřejněného ve vládní legislativní knihovně se ale o odškodné hlásí i lidé, kteří nemohli studovat v 60., 70. a 80. letech. "Tito studenti spatřují v současném zkrácení rozhodného období zjevnou nespravedlnost. V souvislosti s omezením rozhodného období byla již také proti ministerstvu ze strany jednoho neúspěšného žadatele, vyloučeného v roce 1977, podána žaloba," napsali autoři novely.

Ministerstvo připomnělo, že původní resortní návrh počítal s odškodněním všech studijních obětí režimu, ale jejich okruh omezila vláda. Například tehdejší šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) tvrdil, že by nárok měli získat pouze ti, kterým nebylo umožněno studovat mezi lety 1948 až 1953 nebo 1956. "Tehdy je čekal kriminál a pomocné technické prapory," řekl tehdy Svoboda. Dodal, že mladší ročníky takzvaných nepřátel režimu měly situaci o něco snazší. Nemohly se sice například věnovat vysněnému oboru, absolvovat alespoň technické obory jim však režim umožňoval.

Pro krácení rozhodného období podle Dobeše nejsou dány ústavně obhajitelné důvody a dosavadní stav vytváří v oblasti nápravy křivd způsobených komunistickým režimem zjevnou neodůvodněnou nerovnost. Ministerstvo proto navrhuje přiznání a vyplacení jednorázové peněžní náhrady těm rehabilitovaným studentům, kteří byli v důsledku politické perzekuce nebo postupu porušujícího obecně uznávaná lidská práva vyloučeni ze studia na vysoké škole v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990.

Podle propočtů ministerstva by náklady na odškodnění všech dosáhly zhruba 338 milionů korun. V rozpočtu má na příští rok ministerstvo na tento účel připraveno 15 milionů korun, dalších 25 by mohlo použít z nespotřebovaných výdajů z předchozích let. Pro další roky bude žádat kvůli odškodnému o navýšení rozpočtů o celkem sto milionů korun. Odškodné vyplácejí jako zřizovatelé vysokých škol také ministerstvo vnitra a ministerstvo obrany.

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ