Mlékárna Kunín v úterý zastavila dodávky mléka a jogurtů do základních škol. Důvodem jsou nevyjasněné ceny mléka, řekla mluvčí mlékárny Eva Kijonková. Ostravská mlékárenská firma dosud distribuovala mléčné svačinky do škol prostřednictvím chladicích automatů, které rozmístila do 400 základních škol po celém Česku. Na případ upozornila ČT24.
Ostatní velké mlékárny dodávky školního mléka nezastavily. Výjimkou je Olma, podle které však přerušení zásobování škol souvisí s logistickými problémy.
"Ministerstvo financí dosud nevydalo předpis o maximální ceně, takže nevíme, za kolik bychom mléko do škol měli dodávat," řekla Kijonková. Dodávky mléčných školních svačinek podle ní kunínská mlékárna obnoví po oficiálním vydání maximální ceny.
Cenový výměr bude v září
Ministerstvo financí se brání tím, že dostalo pozdě potřebné podklady. "Podklady pro tvorbu cenového výměru nám dodává Státní zemědělský intervenční fond a ty došly až 29. srpna odpoledne. Usnesení vlády, na základě kterého mohly tyto podklady vzniknout, bylo přijato až 20. srpna," řekl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva. Nový cenový výměr je podle Haase před schválením. "Předpokládáme, že bude vydán do poloviny září," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Gandalovič chce dál posílat mléko do škol
Mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček řekl, že časový skluz souvisí s tím, že vláda o změnách v systému podpory školního mléka rozhodla až v závěru srpna. Vorlíček připomněl, že rozhodnutí vlády předcházela dlouhá diskuse mezi ministerstvy zemědělství, školství a zdravotnictví o dalším osudu programu dotovaného mléka pro školáky. "Museli jsme se nejprve domluvit, jak bude systém vypadat," uvedl Vorlíček.
Dotace za to nemohou
Vláda 20. srpna zrušila poskytování národních dotací na školní mléko. Program je tak nyní dotován pouze z prostředků Evropské unie. Podle Kijonkové však zastavení dodávek se zrušením dotací nijak nesouvisí. "Standardně bychom pokračovali i pouze s evropskou dotací, ministerstvo financí by mělo říct konkrétní cenové podmínky," prohlásila mluvčí mlékárenské firmy.
Největší tuzemská mlékárna Madeta v dodávkách do škol dál pokračuje, řekla její mluvčí Barbora Daňková. Žáci si mohou koupit mléko a lipánky z Madety, nicméně za vyšší cenu než dřív. Mlékárna cenu svých výrobků zvýšila mimo jiné i kvůli zrušení národních dotací na školní mléko a nízké podpoře programu z prostředků Evropské unie.Také Mlékárna Valašské Meziříčí se dodávky svých výrobků do škol kvůli nevyjasněným cenám mléka zastavit nechystá. Podnik se sice programu přímo neúčastní, ale část jeho produkce do škol přesto směřuje. "Nedodáváme do škol přímo, ale přes prostředníka. Rozhodně se k tomuto kroku nechystáme," řekl vedoucí obchodního oddělení mlékárny Zdeněk Bukovjan.
Olma nemá distributora
Olomoucká mlékárna Olma nyní mléko do škol nedodává. "Je to však z toho důvodu, že distributor mléka, se kterým jsme spolupracovali, skončil a nového nemáme. Za normálních okolností by mlékárna do škol dodávala," řekl generální ředitel Olmy Jiří Gavenda.
Dodávky do škol nejsou podle Kijonkové obratově pro mlékárenskou firmu rozhodující. "Mělo to motivovat děti ke spotřebě něčeho zdravého a do budoucna získat zásobu potenciálních zákazníků," uvedla mluvčí.
Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungovaly v Česku od roku 1999. Národní podpora představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku, její zrušení předpokládá roční úsporu zhruba 60 milionů korun. Evropská unie bude nadále dotovat školní mléko v Česku osmi až 15 procenty z ceny výrobku.
Foto: Lucie Pařízková, profimedia.cz