Nápad hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha na zřízení nové univerzity narazil u ministra školství Ondřeje Lišky. Ten tvrdí, že by se o Královské univerzitě mělo jednat, až bude platit nový zákon o vysokém školství. Za novou vysokou školu v Kutné Hoře Rath bojoval od svého nástupu do funkce šéfa kraje.
"Já ji nepodporuji. Myslím, že je v této podobě návrh v mnoha ohledech problematický, a doufám, že sněmovnou neprojde," řekl v pátek on-line deníku TÝDEN.CZ zelený ministr Liška.
ČTĚTE TAKÉ: Rath mění střední Čechy. Chce založit novou univerzitu
Zatímco David Rath (ČSSD) ruší všechny kroky předešlého hejtmana Petra Bendla (ODS), ve zřízení univerzity jsou v podstatě zajedno. "Naši předchůdci vypracovali návrh na zřízení veřejné vysoké školy, který se nedal využít celý," řekl Rath. V čem se jejich návrhy liší? Petr Bendl chtěl ve vládě prosadit vysokou školu neuniverzitního typu, jež se měla soustředit na bakalářské programy. Rathův návrh jde ještě dál. Chce založit univerzitu, tedy se všemi programy, včetně doktorandského. A to je kámen úrazu. Mnozí, včetně Lišky, by právě podpořili školu neuniverzitního typu.
Kdo s koho?
Návrh, který poslanci chtějí sněmovně předložit na konci června, by proto nemusel projít hladce. Proti je například Walter Bartoš (ODS). "Myslím, že škol je u nás dostatek," vysvětluje Bartoš. Rath však slibuje, že našel podporu napříč politickým spektrem. Překvapivým příznivcem návrhu je například Boris Šťastný (ODS).
Fakta o Královské univerzitě |
- Návrh zákona počítá s tím, že první studentům se dvěře školy otevřou v akademickém roce 2010/2011. - Mezi prvními obory by měla být kunsthistorie, cestovní ruch, zahradnictví, potažmo ochrana životního prostředí. - V prvním roce by do školy mělo chodit 200 studentů, po třech letech se očekává 1200 studentů. Konečný stav studentů za deset let od vzniku počítá s 16 tisíci studenty |
"Důvod je jasný, počítá se totiž s navýšením lékařských oborů, které jsou u nás nedostatkové," vysvětlil podporu nové univerzitě Šťastný. Podle něj jde o apolitický návrh zákona a doufá, že sněmovna ho schválí do letních prázdnin. Za univerzitu budou bojovat například také zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková. Podporu Rath našel také u lidovců v čele s Jiřím Carbolem. O poslancích ze sociální demokracie nemluvě.
Proti nové veřejné vysoké škole brojí kromě poslanců i lidé z akademické obce.
Karlova univerzita proti
Rektor Karlovy univerzity, Václav Hampl, nepovažuje za vhodné zakládat novou univerzitní vysokou školu, protože jejich počet v České republice, z pohledu mezinárodních srovnání, je zcela dostatečný. "Zřízení nové univerzity není slovy rektora Hampla vhodné a reálné," sdělil mluvčí univerzity Václav Hájek. Jeho odmítavý postoj je zřejmý. Karlova univerzita by zřízením nové vysoké školy mohla přijít o značnou část studentů.
Ministerstvo školství, stejně tak i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, by však souhlasili s typem neuniverzitní školy. "Zřizování nové školy, poskytující všechny typy studia s veškerou výzkumnou základnou, ministerstvo nepodporuje," sdělila mluvčí úřadu Helena Müllerová.
Kde seženou profesory?
Proti univerzitě také stojí argumenty školských odborníků. "Nedokážu si představit, jakým způsobem zajistí počet odborných pedagogických pracovníků," řekl Ondřej Hausenblas.
Simona Weidnerová, jedna z autorek Bílé knihy, v níž je obsažena reforma vysokého školství, se obává, že nová vysoká škola nestihne akreditační procesy do roku 2010/2011, kdy by měla být škola otevřena. "Nebude jednoduché sehnat profesory. Je nereálné, aby to stihli," vysvětlila Weidnerová.
Náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek ale oponuje. "Docenti a profesoři se nám začali hlásit sami," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Chládek. Dokonce jsou již vybráni kandidáti na vedení univerzity. "Jedná se o bývalé i současné rektory," dodal Chládek.
Argumenty pro a proti zřízení univerzity | |
- kraj nemá dosud zřízenou veřejnou vysokou školu - je nutné zkvalitnit strukturu trhu práce ve prospěch absolventů terciárních forem studia - dojde ke zvýšení všeobecné vzdělanostní úrovně obyvatel kraje - umístěním jednotlivých fakult a ústavů do dalších míst v kraji dojde k posílení struktury terciálního vzdělávání v regionálním měřítku - umístěním sídla univerzity do historického centra Kutné Hory dojde k rehabilitaci místa a jeho historického genia loci
| Proti - kraj nepotřebuje vysokou školu univerzitního typu, stačí veřejné univerzity na území hlavního města Prahy - zřízením další univerzity by došlo k úbytku finančních zdrojů stávajících veřejných vysokých škol - proti zřízení se postaví stávající univerzity - nová by totiž mohla být velikou konkurencí při stávajícím systému financování na studenta - pro zřízení se musí najít podpora napříč politickým spektrem, což bude problém při stávajícím rozložení politických sil v parlamentu - záměr nemá podporu ministerstva školství a Akreditační komise
|
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek, Kutnahora.cz