"Putnův" zákon: Profesory by mohli jmenovat tři ministři

Domácí
22. 7. 2013 12:15
Profesor Martin C. Putna.
Profesor Martin C. Putna.

Aféra Jany Nagyové a politických trafik, vznik Rusnokovy vlády a jednání o rozpuštění parlamentu - to vše způsobilo, že legislativní návrh ministerstva školství na změnu pravomocí prezidenta republiky zůstal téměř nepovšimnut. Podle návrhu, který je od konce června v připomínkovém řízení, by měli do budoucna namísto prezidenta jmenovat vysokoškolské profesory hned tři ministři.

"Navrhuje se zabezpečit, aby působnost prezidenta republiky jmenovat profesory byla převedena na správní orgán, jehož činnost by plně podléhala standardním správním postupům, chránícím v maximální míře právní postavení uchazeče o jmenování i autonomní postavení vysokých škol," konstatuje ministerstvo ve svém návrhu.

Podle něj by kompetence jmenovat profesory byla svěřena ministrům, jejichž prostřednictvím byly doposud návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol na jmenování profesorů předkládány prezidentu republiky. To znamená, že profesory veřejných a soukromých vysokých škol by jmenoval ministr školství, profesory policejních vysokých škol ministr vnitra a profesory vojenských vysokých škol ministr obrany.

Návrh vznikl v důsledku aféry z května letošního roku. Prezident Zeman tehdy odmítl jmenovat pedagoga Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martina C. Putnu profesorem. Vadil mu prý kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Prezident Miloš Zeman.Část akademické obce se však ohradila proti tomu, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Zeman nakonec ustoupil, ovšem odmítl Putnovi předat jmenovací dekret. To musel učinit tehdejší ministr školství Petr Fiala.

Zeman Fialu také požádal, aby vypracoval zákon, podle kterého by do budoucna profesory nemusel jmenovat prezident. V důsledku toho vznikl tento zákon, který ještě musí projít připomínkovým řízením a který musí schválit vláda a parlament. Někteří odborníci však proti tomu protestovali, neboť kandidáta na profesora by mohl odmítnout například z osobních důvodů i ministr.

Autor: - pcl - Foto: Jakub Stadler, ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ