Skandály pokračují. UJAK dál přijímá rychlostudenty

Domácí
21. 9. 2015 13:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Univerzita Jana Amose Komenského v Praze (UJAK) přes varování nadále přijímá studenty, kteří mohou získat titul za nestandardně krátkou dobu. I vysoký počet rychlostudentů přitom vedl k tomu, že Akreditační komise navrhla školu zavřít.

Běžná doba studia na základní stupeň vysokoškolského vzdělání - titul bakaláře - trvá tři roky, ne však na Univerzitě J. A. Komenského v Praze. Řada studentů zde totiž titul získá už za necelý rok. Škola tím před časem překvapila Akreditační komisi, která ze zákona pečuje o kvalitu vysokoškolského studia. Jenže ani přes upozornění komisařů se náprava nedostavila. Univerzita dále slibuje uchazečům, že celé tři roky v lavicích strávit nemusí, přesto titul dostanou. A komise? Ta o tom ví, je však bezmocná.

"Jsem absolventka vyšší odborné školy sociálního zaměření. Když jsem se rozhodovala o vysoké, UJAK mi na veletrhu jako jediná navrhla, že mi z vyšší školy uzná všechny předměty, a já tak nastoupím rovnou do třetího, závěrečného ročníku," popisuje jedenadvacetiletá Adéla z Prahy. Taková je praxe, kdy škola uzná vzdělání z vyšší odborné školy, takzvané VOŠky.

Podle informací TÝDNE chce UJAK jen letos do zkráceného studia přijmout desítky až stovky posluchačů. nevidí na tom nic špatného. "Všichni uchazeči jsou přijímáni a studují v souladu se zákonem a vnitřními předpisy školy registrovanými ministerstvem školství," reagoval dotazy týdne Jan Červenka, mluvčí univerzity.

Stačilo i půl roku

Problémem přitom podle Akreditační komise není, že pár studentů díky excelentním výsledkům dostane individuální a třeba i zkrácený studijní plán. Pozornost si ale zaslouží, pokud nestandardně krátce studuje čtvrtina školy jako v tomto případě. V letech 2011 až 2014 absolvovalo v bakalářském programu 6641 studentů, z toho 1718 za dobu kratší než dva roky - v 1491 případech za jediný rok, někteří dokonce za méně než půl roku! Titul snadno a rychle, zhmotněný sen mnoha nepříliš zdatných posluchačů, ale komisaře vyděsil. "Je to vysoce neobvyklé a může to svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti vysoké školy," konstatovala komise.

Univerzita po kritice svolala briefing. "Jde o hrubou manipulaci Akreditační komise s interpretací údajů o studiu. Ministerstvo v daném období na všech VŠ opakovaně provedlo kontrolu délky studií všech jednotlivých studentů. Na UJAK se nezjistilo žádné pochybení. Kratším studiem přirozeně procházejí absolventi VOŠ a studenti přestupující z jiných škol," bránil se tehdy rektor univerzity Luboš Chaloupka.

Experti: VOŠ není vysoká

Jeho argument má ale mezery. Vzdělání z VOŠ totiž jen těžko nahradí roky v klasickém univerzitním prostředí.

"Na vyšších školách je málo diskuse. Kladeny jsou tu nižší nároky na samostatnou práci studentů, práci se zdroji a literaturou. Nižší je i náročnost u zkoušek a podobně. Vyšší školy vynikají spíše ve vysokém množství praxe," míní Dana Knotová, expertka na školství z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

"Výuka na VOŠ odpovídá spíše středoškolskému stupni," shrnuje šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Zdůrazňuje ale, že kontrolní orgán nemá mechanismy jak zasáhnout. "Zákon nám neumožňuje s výjimkou hodnocení činnosti vysoké školy činit kroky ke zjištění skutečných okolností zkráceného studia těchto studentů, takže případné třeba až nelegální skutečnosti neodhalíme," říká Dvořáková.

Přesto k drobným posunům na UJAK dochází. Minulý týden škola přišla o klíčové pedagogické obory. Akreditační komise rozhodla, že posledním dnem, kdy budou moci studenti speciální pedagogiky na škole studovat, bude 30. září. Týká se to zhruba 740 posluchačů.

Podle regulačního orgánu škola není schopna zajistit kvalitní studium ani pro současné studenty oboru. Většinu z nich tvoří učitelé, kteří si zde doplňují kvalifikaci. Jenže komisaři přišli na to, že UJAK má extrémně málo vlastních pedagogů. Nízká byla údajně i kvalita závěrečných prací, které často vedli externisté. Škola se nyní o své studenty musí podle zákona postarat a umožnit jim například dostudování jinde.

* Kdy chce ministryně školství Kateřina Valachová rozhodnout o další existenci UJAK?

* Jaké právní kroky plánuje univerzita?

* Proč chce UJAK zažalovat komisaře i zaměstnance ministerstva?

Odpovědi nejen na tyto otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.

Autor: Vladimír BarákFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ