Vláda souhlasila se zavedením výjimek pro některé nekvalifikované učitele, kteří by jinak museli školství k 1. lednu 2015 opustit. Informoval o tom ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Odchod nekvalifikovaných učitelů by na některých školách způsobil vážné provozní problémy. Učitelům v Praze navíc radní schválili odměnu v průměru 40 tisíc korun na učitele.
"Jsem velmi rád, že vláda návrh jednomyslně schválila. Pokud bychom tento krok neučinili, tak by v některých regionech došlo k 1. 1. 2015 ke kolapsu školství," uvedl Chládek. Výjimky pro učitele umožní novela zákona o pedagogických pracovnících. Návrh ministerstva školství se týká několika skupin pedagogů. Na školách mohou zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let s minimálně dvacetiletou praxí. Upravena je také výuka cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohou vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku potřebují alespoň bakalářské vzdělání. Jako na kvalifikované bude rovněž pohlíženo na umělce, trenéry a odborníky v oboru, kteří učí maximálně na poloviční úvazek.
Všichni ostatní by měli do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela však umožňuje ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají.
Podle údajů ministerstva školství k 27. únoru letošního roku působilo ve vzdělávacích ústavech 11 090 učitelů bez odborné kvalifikace, kteří ještě nezačali studovat. Celkově v resortu pracuje téměř 146 tisíc učitelů. Situace se však výrazně liší podle regionů, nejvíce učitelů bez potřebného vzdělání působí v Karlovarském a Ústeckém kraji. V celé republice je pak 616 škol, kde je více než 50 procent nekvalifikovaných pedagogů.
Pražští učitelé si polepší
Pražský magistrát na odměnách rozdělí mezi zhruba 4500 učitelů 200 milionů korun. V průměru to vychází na 40 tisíc korun na učitele. Kolik dostane ten který pedagog, ale rozhodne ředitel školy. Rozdělení peněz již schválili pražští radní.
Odměny dostanou učitelé škol, které zřizuje magistrát i městské části. Učitelům, kteří pracují na školách zřizovaných přímo magistrátem, rozdělí hlavní město zhruba 133,6 milionu korun. Peníze dostanou mimo jiné zaměstnanci středních a učilišť.
Školy a školky spadající pod jednotlivé městské části, které financují jejich provoz, dostanou od města přibližně 72,6 milionů korun. Vedení Prahy tento krok zdůvodnilo tím, že ministerstvo školství přidalo učitelům, avšak při složitém přepočítávání změnu platu učitelé příliš nepoznají.
Jak magistrátním, tak školám městských částí peníze magistrát vyplatí nadvakrát. První splátka bude k 31. červenci a druhá k 31. říjnu 2014. Průměrný hrubý plat pedagogů byl loni 25 996 korun, proti roku 2012 si polepšili o 163 korun. Reálný plat učitelů ale loni klesl o procentní bod, tvrdí odbory. Plat řadových kantorů bez vedoucích pracovníků byl podle nich loni 24 500 korun. Průměrná mzda v ČR loni činila 25 128 korun.
Příští rok by se platy učitelů stejně jako ostatních státních státních zaměstnanců měly podle návrhu ministra financí Andreje Babiše (ANO) zvýšit o 2,5 procenta, tedy zhruba 600 korun. Podle vyjádření ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) a představitelů školských odborů by se měla zvýšit tarifní složka mezd. Celkem by růst učitelských platů znamenal výdaje ve výši 1,5 miliardy korun.
Učitelé bez kvalifikace dostali výjimku, ke kolapsu škol nedojde
Domácí
21. 5. 2014 14:23Výjimku dostali například učitelé starší 55 let s minimálně dvacetiletou praxí (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock