Vysoké školy letos přijmou o 12 procent studentů méně

Domácí
19. 4. 2012 16:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vysoké školy by měly v příštím akademickém roce přijmout o 11 procent méně bakalářů a o 12 procent méně studentů navazujícího magisterského studia. Novinářům to řekl předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer s tím, že tak to navrhuje ministerstvo školství.

Školy, jejichž absolventi se potýkají s nezaměstnaností, by pak prý měly přijmout ještě méně studentů. Teoreticky mohou školy nabrat studentů, kolik chtějí, ministerstvo jim to ale nezaplatí. Stát tak chce bojovat s masovým nárůstem vysokoškoláků.

"Já s tím problém nemám. Zaprvé skutečně klesá počet osob, které by mohly aspirovat na studium na vysoké škole. Zadruhé, pokud by neklesl počet financovaných studentů, tak klesne normativ, to znamená klesnou průměrné výdaje na jednoho studenta," uvedl Fischer. Vadí mu ale, že ministerstvo představilo školám tento návrh až nyní, kdy už do přijímacích zkoušek nezbývá moc času, a školy tak o návrhu nemohou diskutovat.

V tomto akademickém roce se zapsalo do bakalářského studia přes 86 tisíc lidí, asi tři čtvrtiny populačního ročníku. Přitom podle plánu ministerstva by měly do roku 2015 jít studovat do bakalářského programu jen dvě třetiny ročníku. Ještě větší pokles čeká v příštích letech magistry. Nyní na dvouleté navazující programy odchází studovat 37 tisíc lidí, asi 76 procent čerstvých absolventů bakalářského studia. "Z těch, kteří absolvují bakalářské studium, jenom polovina má postoupit do navazujícího magisterského studia," vysvětlil Fischer plány ministerstva.

Úřad tak chce bojovat proti obrovskému počtu lidí mířících na vysoké školy. Ke snížení celkového počtu nově zapsaných studentů by přitom beztak došlo, protože už teď se na středních školách projevuje demografický úbytek dětí. Ministerstvo chce ale tímto krokem zároveň šetřit, méně studentů totiž znamená méně výdajů. Podle střednědobého výhledu by měl školám klesnout příští rok rozpočet o 14 procent, ze současných 18,8 miliardy na 16,1 miliardy.

Důsledkem menšího počtu přijímaných studentů na veřejné vysoké školy by podle Fischera byl nárůst uchazečů o soukromé VŠ. Ty by prý volili hlavně zájemci o navazující magisterské studium, na této formě studia se totiž propad počtu přijímaných projeví výrazněji. "Z mého pohledu je to špatně," nechal se slyšet Fischer, podle nějž by měly soukromé školy nabízet hlavně bakalářské programy.

V současnosti je v Česku více než 300 tisíc studentů vysokých škol.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ