Škromach: Koalice v Praze? Když podhlodá vládu, je to úspěch

Domácí
20. 11. 2010 07:30
Zdeněk Škromach v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvil nejen o velké koalici v Praze, ale také dění v Senátu, kam byl nově zvolen.
Zdeněk Škromach v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvil nejen o velké koalici v Praze, ale také dění v Senátu, kam byl nově zvolen.

ODS a ČSSD se v Praze dohodly na společné vládě. A ač úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vystupoval spíš proti této koalici ("Pokládal bych za prospěšnější odchod zkompromitované ODS do opozice."), místopředseda ČSSD a nově zvolený senátor Zdeněk Škromach radost z jejího vzniku rozhodně neskrýval.

Jak vnímáte koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátu? Vedení, respektive Bohuslav Sobotka s ní moc nesouhlasil?
Tady je potřeba rozlišovat. Není možné říkat vedení. Jeho každý člen má svůj názor a vedení jako celek, ať už grémium nebo předsednictvo, žádné stanovisko nepřijalo. A to právě proto, že se lišíme v tom názoru, nakolik a v jaké míře má centrum zasahovat do těch vnitřních poměrů.

Podle vás je tedy lepší, že ČSSD uzavřela v Praze koalici s ODS, než aby vládla s TOP 09 nebo zůstala v opozici?
Politická strana vždycky potřebuje mocenské nástroje k tomu, aby mohla realizovat svůj program. Opozice je ta nejhorší forma. Praha je zároveň kraj a my na krajích máme různé konstelace včetně vlád s ODS nebo KSČM. Zkrátka je to různé a asi na to máme i jiné názory. Rozhodnutí je tudíž na lidech, kterých se týká. Vedení strany by mělo mít jen zájem na tom, aby se neděly žádné nepřístojnosti. Že chyby, které v Praze dělala ODS v minulém období, tak tou svou aktivní účastí bude ČSSD eliminovat.

Co máte na mysli?
Takové ty případy Opencard, tříkilometrová cyklostezka a další. Naši lidé teď musí hlavně přesvědčit, že politika se v Praze změní, že bude pro lidi.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a předseda pražské ČSSD Petr Hulinský spolu nakonec upekli koalici.Nemůže uzavření velké koalice podkopat vládu ODS, TOP 09  a Věcí veřejných?
Řeknu to zcela upřímně a na rovinu. Pokud to bude mít jen ten dopad, že to podhlodá tuto vládu a že ji to znejistí v tom, co předvádí, tak to beru jako úspěch (smích).

Jaké vztahy máte s Petrem Nečasem?
Osobní?

Třeba.
Vždycky jsme spolu vycházeli korektně (váží každé slovo). Jsme schopni říct si i některé věci. Dokonce je i možné hledat společně i některá řešení třeba v otázce důchodové reformy. Na druhé straně se určitě neshodujeme ve spoustě pohledů.

Ptám se vás proto, že si z premiéra dost často střílíte na Facebooku. Jako nedávno, kdy jste si na zeď napsal, že nám venku opět vládne nečas. Tak mě napadlo, jestli o těchto vašich legráckách ví, zda jej třeba máte v přátelích?
To nemám (bujarý smích). Nepřihlásil se mi.

Pojďme k Senátu, kde nově zasednete. Patřil jste mezi favority na post předsedy horní komory. Nemrzí vás, že za ČSSD bude šéfem zřejmě Milan Štěch?
Rozhodně ne, já jsem nekandidoval kvůli funkci, ale abychom změnili poměry v Senátu, aby se z něj stala opět jakási pojistka demokracie, brzda vládních zákonů, s nimiž nebudeme souhlasit.

Senátem ve starém složení, tedy ještě s pravicovou převahou v pátek 12. listopadu prošel vládní balíček škrtů. Sociální demokraté se už nechali slyšet, že pošlou stížnost k Ústavnímu soudu. Kdy tak chcete udělat?
Předem je nutné říct, že ústavní stížnost můžeme podat ve chvíli, kdy ten zákon bude schválený. Takže až bude podepsán prezidentem a vyjde ve sbírce zákonů, tak je u Ústavního soudu napadneme. Nesouhlasíme totiž nejen s obsahem, ale hlavně s postupem vlády, jaký ke schvalování zvolila.

Radost v ČSSD poté, co ovládla Senát. Chystá se ztrpčit život vládní koalici.Omílá se to pořád dokola, ale můžete ještě jednou upřesnit, proč vám vadí schvalování předloh ve stavu legislativní nouze?
Jde o princip demokracie, který byl v tomto případě pošlapán, nebo my to tak alespoň vnímáme. I když má vláda v tuto chvíli většinu v obou komorách, tak by měla dodržovat demokratické zásady. V tomto případě tedy to, že ty zákony, které předkládala, měly být alespoň projednány. Zákony přijaté v takovémto spěchu mohou totiž nakonec vést k tomu, že v nich budou chyby a budou vznikat problémy. A my si nemyslíme, že by důvodem k vyhlášení legislativní nouze mělo být to, že vláda ty zákony podala pozdě, protože je podala pozdě.

Jak to myslíte?
Kdyby tyto zákony vláda podala už v srpnu, tak ty změny byly celkem jednoduché z hlediska rozpočtu. Návrh státního rozpočtu má odpovídat platné legislativě a tady byl zjevně předložen státní rozpočet, který neodpovídal platné legislativě. A to, že byly jen předloženy návrhy zákonů, vlastně říká, že ten zákon nebyl předložen podle zákonu o státním rozpočtu. A právě to, volit kvůli tomuto legislativní nouzi, považujeme za zneužití. Je to jako chytat kočku za ocas na poslední chvíli. Ale uvidíme, jak zareaguje Ústavní soud.

Budete tento problém řešit jen v rámci stížnosti na zpětné zdanění stavebního spoření, jak jste již avizovali, nebo uvažujete i o dalších možnostech?
Samozřejmě všechny ty možnosti ještě zvážíme.

Odbory se chystají do stávky. Podpoříte je?
Nevím, co ten den bude, jestli nebude jednání Senátu. To bych asi úplně nevěděl (smích). Ale samozřejmě stávku podpoříme. Nikoli ale, že bychom si mysleli, že by měli mít poslanci nebo senátoři vyšší platy. My ji podpoříme proto, že jsme přesvědčeni o tom, že není doba na snižování platů ve státní a veřejné sféře. Obzvlášť když se podíváme na to, co třeba odvedli hasiči při povodních, nebo na to, co dělají učitelé, policisté.

Jako opozice byste šetřili jinde? Kde byste peníze v rozpočtu vzali?
Skladba rozpočtu je zcela jiná, než bychom si my představovali, takže těžko mohu říct, kam bychom co převedli, co bychom dali jinam.

Tak jinak. Co byste při sestavování rozpočtu udělali vy jinak?
Musela by se předně řešit příjmová stránka. Kdyby zůstala daňová úroveň na úrovni roku 2006, kdy končila naše vláda, tak by vlastně v rozpočtu bylo minimálně devadesát až sto miliard korun na příjmové stránce navíc. Třicet miliard deficitu by pak už asi nebyl takový problém řešit. Pokud by ale tato vláda seškrtala všechny sociální výdaje, které má, a nepočítám do toho důchody a nemocenskou, tak fakticky by tam měla čtyřicet miliard. I kdyby tedy škrtla všechny, tak jí zůstává sto miliard deficit. Tudy tudíž cesta nevede. Navíc to bude znamenat jediné, a to, že mnohem širší skupina lidí se propadne do bídy a ti lidé budou existenčně ohroženi. Vláda jim přitom ani nenabízí práci. Já osobně od lidí neslyším, že by chtěli sociální dávky, já od nich slyším, že chtějí práci a za tu dostat alespoň trochu zaplaceno.

Nápad ministra dopravy Víta Bárty zapojit do výstavby dálnic Číňany u Zdeňka Škromacha hodně narazil.Současný ministr dopravy Vít Bárta teď přišel s novinkou. Do stavby dálnic hodlá zapojit Číňany.
To svědčí o úplném odtržení od reality. Každá vláda přeci bojuje za to, aby zaměstnala vlastní lidi. Nakonec zahraniční investoři u nás ruší některé pobočky a převádí práci do vlastních zemí, kde je třeba ta práce pro ně mnohem dražší, ale zaměstnávají lidi doma. U nás naopak uvažujeme úplně obráceně. A já si myslím, že tento způsob uvažování povede jen k dalším propadům v ekonomice.

Ministr Bárta to ale zdůvodňuje tím, že to dálnice zlevní. Není to podle vás dobrý argument?
Nevím, jestli by Číňané, pokud by sem přišli, postavili dálnice levněji. Osobně se setkávám spíš s tím, že u nás jsou poměrně velké požadavky na mimořádnosti, jako jsou sjezdy, podjezdy, nadjezdy, přechody pro zvířátka, což je mnohdy dražší než třeba ta celá liniová stavba celé dálnice. Zda by to tedy Číňané dokázali postavit levněji, je otázkou. Pro mě osobně je ale klíčové, aby čeští a moravští lidé měli práci, mohli slušně uživit rodiny. Pokud jim tu práci někdo bude brát třeba tím, že bude dávat veřejné a státní zakázky zahraničním firmám, a tím budeme podporovat zaměstnanost v jiných zemích, tak si myslím, že to je postup, který téměř hraničí s vlastizradou.

O tom, zda se Zdeněk Škromach chystá kandidovat na předsedu strany a koho by na postu viděl nejraději, se dočtete na webu TÝDNE v pondělí.

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ