Škrty a zvýšení daní "živí" čachry s kořalou, píše cizina o Česku

Domácí
15. 9. 2012 16:30
V Česku byla vyhlášena prohibice.
V Česku byla vyhlášena prohibice.

Vyhlášení zákazu prodeje a nalévání tvrdého alkoholu v Česku vyvolalo pozornost řady zahraničních médií, podle nichž jde o bezprecedentní krok. Většina zdůrazňuje, že v zemi byl zaznamenán nejhorší případ otrav metylalkoholem za poslední desetiletí.

Anketa:

Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?

V tomto hodnocení se shoduje britská stanice BBC i televize Euronews. Tolik úmrtí spojených s alkoholem je vzácný případ v zemi, jejíž hlavní město se stalo kvůli svým pivnicím populárním cílem skupin turistů přijíždějících za zábavou, napsala agentura Reuters. Také ona stejně jako Euronews připomíná, že prodej ilegálního alkoholu v ČR stoupá a činí deset až 20 procent trhu.

Podle agentury AP podniklo Česko zákazem prodeje tvrdého alkoholu bezprecedentní krok. Americký list The Wall Street Journal napsal, že jde o první zákaz tohoto druhu v zemi, která je stejně jako její sousedi známa poměrně volnými pravidly prodeje alkoholu. Mnoho stánků s rychlým občerstvením také nabízí whisky, vodku nebo koňak v lahvích nebo v plastových kelímcích. List upozorňuje, že těžké ekonomické časy směrují poptávku ke stánkům a dalším zařízením prodávajícím ilegální alkohol.

Vyhlášená náklonnost Čechů k alkoholickým nápojům - podle Světové zdravotnické organizace vypijí na světě nejvíce piva na obyvatele a jsou druzí ve spotřebě destilátů - zaznamenala tragický obrat poté, co se na trhu objevilo velké množství jedovaté vodky a rumu, napsal francouzský list Le Monde.

Poznamenal, že úmrtí po požití metanolu je v Evropě poměrně vzácný jev. Český tisk byl nejdříve vlnou těchto úmrtí ohromen a posléze začal klást pro vládu nepříjemné otázky, poznamenal Le Monde. Zatímco výrobci a dovozci alkoholu již několik let varovali před prudkým rozvojem černého trhu s alkoholem v zemi, úřady nezasáhly.

Le Monde připomíná, že po výrazném zvýšení daní v roce 2010 se daňové příjmy z prodeje alkoholu snížily o třetinu, ale ne jeho spotřeba. Drastické omezení personálu inspekčních služeb (hygienické, obchodní a zdravotní inspekce) kvůli rozpočtovým škrtům prováděným ultraliberální vládou a zaměření kontrol v zásadě na zahraniční distribuční řetězce zajistilo restauratérům a majitelům stáčíren prakticky naprostý klid na jejich kšefty, napsal Le Monde.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Tropy, blackout a teď hrozí povodně. Kvůli extrémnímu dešti zasedne komise

Domácí
7. 7. 2025

Stanice metra Staroměstská zůstane po požáru eskalátoru uzavřená asi měsíc

Domácí
Aktualizováno: 7. 7. 2025 23:44
ilustrační foto

Muž chtěl upálit tři lidi. Vinu odmítl, prý se nechal unést. Hrozí mu doživotí

Domácí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ