Poslanci dostávají desítky tisíc na regionální kanceláře, kde se mají během prvního dne v týdnu setkávat s voliči. Jaká je realita? Štáb televize Barrandov si vybral tři zákonodárce, které se skrytou kamerou anonymně navštívila redaktorka. Předstírala, že má problém s umístěním dítěte do školky.
Šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura si před týdnem otevřel kancelář v Mladé Boleslavi. A ne ledajakou. Chlubil se tím, že je ve výloze, a tak všichni občané mohou vidět, jak uvnitř pracuje. V pondělí tam však úřadoval jen asistent. Podezření návštěvnice, že rodiče známých dali školce úplatek, odbyl: "No, prokázat, že dali úplatek, to bude asi velmi těžké." Na televizní kameru pak asistent Jaroslav Staník vysvětloval: "Kraj Středočeský je velký a na pana Okamuru se obracejí desítky lidí s žádostí o pomoc... Teďka je na druhé straně kraje na Berounsku a řeší tam exekuci."
Bývalý odborářský boss Jaroslav Zavadil (ČSSD) proslul kritikou papalášských manýrů. Proto televizní reportéry příjemně překvapilo, když ho zastihli. "Kdykoliv, bez pozvání. Konkrétně teď jsme tady měli návštěvu bez pozvání, mně to problém nedělá, od toho jsme tady," uvedl Zavadil. "Sice jsem musela asi patnáct minut čekat, nakonec se mi ale pan Zavadil věnoval, dokonce mi dal svůj mobil v případě, že by ty naše stížnosti byly smeteny ze stolu," uvedla figurantka.
Do třetice TV Barrandov vyzkoušela pražského exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS). Jeho poslanecká kancelář však zela prázdnotou. Figurantce se ani nepodařilo domluvit si schůzku. Prý poslanec normálně ve své kanceláři bývá, ale momentálně se připravuje na schůzi. Asistentka Bohuslava Svobody oficiálně na kameru nechtěla mluvit. Podle mluvčí ODS Jany Havelkové měl Svoboda schůzky v Poslanecké sněmovně, kde se scházel s občany.
Jen pro připomenutí, poslanci například v Praze na své kanceláře kromě platu pobírají 27 tisíc korun měsíčně. Další prostředky pak čerpají na vybavení, telefon nebo asistenty.