Ačkoli Moravskoslezský kraj momentálně dusí smog, už dlouho nebyla situace s polétavým prachem v Česku tak pozitivní jako v uplynulých měsících. Ukazují to předběžné údaje Českého hydrometeorologického ústavu, podle něhož je důvodem lepších imisních hodnot nejspíš příznivé počasí.
Tak příznivá čísla Český hydrometeorologický ústav nezveřejnil roky. Podle jednoho z nejvíce sledovaných limitů znečištěného ovzduší smí být mezní hodnota polétavého prachu překročena maximálně 35krát za rok. Vloni se červená kontrolka u tohoto údaje rozsvítila podle předběžných čísel u 17 stanic. V roce 2014 to přitom bylo 45 stanic, o rok dříve u 38 stanic, v roce 2012 u 44 stanic a v roce 2011 dokonce u 75 stanic po celé republice.
Obdobně jsou na tom i stanice, které nepatří hydrometeorologickému ústavu. Vloni zaznamenalo překročení limitu "35krát do roka" sedm stanic, o rok dříve jich bylo patnáct.
Podle expertů za loňský výrazný pokles ovšem může spíše příznivější počasí, dlouhá teplá období a lepší rozptylové podmínky než to, že by se do ovzduší dostalo méně škodlivin. "Naměřené údaje ale teprve budeme vyhodnocovat," poznamenal náměstek ředitele hydrometeorologického ústavu Jan Macoun.
Nic se ovšem nezměnilo na tom, že smog nadále nejvíce dusí Moravskoslezský kraj. Ze 17 stanic hydrometeorologického ústavu, kde byl loni překročen limit "35krát do roka", stojí 14 právě v tomto regionu. Nejvíce překročení naměřila stanice ve Věřňovicích, a to pětaosmdesát. Ještě vyšší počet - devadesát osm - zaznamenala stanice v Ostravě-Radvanicích, jejímž spoluprovozovatelem je zdravotní ústav.
Podle Miroslava Šuty z Centra pro životní prostředí a zdraví hraje moravskoslezský region - obrazně řečeno - evropskou "smogovou extraligu". Srovnatelně velké zamoření jemným prachem mají totiž jen neznečištěnější oblasti Bulharska, Polska a severu Itálie. Například stanice ve Věřňovicích už na konci října dosáhla dvojnásobku povoleného limitu "35krát do roka".
Šuta připomněl, že Ostrava patří stále i mezi nejznečištěnější místa Evropy z hlediska koncentrací rakovinotvorného benzo-a-pyrenu. Naměřené hodnoty na některých místech několikanásobně překračují povolený limit.
"Studie zdravotního stavu dětí v Ostravě prokázala, že děti narozené a bydlící šest let v nejznečištěnější oblasti Ostrava-východ (Radvanice, Bartovice, Slezská Ostrava) měly třikrát vyšší výskyt lékařem diagnostikovaného průduškového astmatu a nejméně dvakrát vyšší výskyt atopického ekzému a alergické rýmy než děti narozené a žijící ve zbytku Ostravy," konstatoval Šuta.