Snahu o zrušení víz ČR do USA Německo nekomplikuje
14.04.2007 09:18 Aktualizováno 14.04. 17:19
České ministerstvo zahraničí prostřednictvím své mluvčí popřelo informaci, podle níž se Německo, předsednická země EU, pokouší zkomplikovat snahu Česka o přednostní zrušení vízové povinnosti se Spojenými státy. Německý velvyslanec ve Washingtonu Klaus Scharioth podle MF Dnes naléhá na americké zákonodárce s žádostí, aby se jednání o rušení víz odehrávalo mezi USA a EU jako celkem. Američané chtějí ke každé zemi přistupovat jednotlivě.
"V současné době nemáme signály o tom, že by německá ambasáda ve Washingtonu vyvíjela aktivity protichůdné našim zájmům. A ani se nedomníváme, že bychom protichůdné zájmy měli," oznámila v sobotu mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.
Potvrdila, že německý velvyslanec ve Washingtonu v březnu rozeslal za evropské země dopis s připomínkami k legislativě týkající se víz, přičemž do něj nezapracoval české připomínky. Česká diplomacie se proti tomu ohradila, vše se prý vysvětlilo. Byla to jen ojedinělá událost a nikoli cílená aktivita, podotkla mluvčí s tím, že tak to vysvětlil svým kolegům i německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier.
Požadavek Německa
Německo podle MfD prostřednictvím svého velvyslance vzneslo požadavek, aby USA zrušily víza až všem členským státům unie najednou, tedy včetně například Rumunska a Bulharska, které v této oblasti dosud přílišnou snahu nevyvíjely. Zároveň se mělo postavit proti přísnějším bezpečnostním opatřením, jimiž chce americký Kongres rušení víz podmínit. Opatřeními mají být například podrobnější informování leteckých společností o pasažérech nebo užší spolupráce při výměně informací o ztracených pasech. Nové podmínky by platily i pro staré členské země EU.
"Z našeho pohledu je důležité, aby se všechny členské státy EU mohly ucházet o účast v bezvízovém programu v rámci očekávané reformy tohoto programu," cituje deník ze Schariothova dopisu. Podle listu Scharioth se svými návrhy americké kongresmany nadále obchází, i když to měl ministr Steinmeier zarazit. Situaci bude moci přímo na místě posoudit český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který příští týden USA navštíví.
"Žádný diplomatický střet mezi Prahou a Berlínem neexistuje," řekl i diplomatický zdroj v Berlíně, který si nepřál být jmenován. Otázka víz a výměny dat v letecké dopravě podle něj navíc spolu příliš nesouvisejí. Německá iniciativa údajně vyvolala diplomatický střet mezi Berlínem a Prahou, neboť ve zmíněném dopise se tvrdí, že shrnuje hlavní pozice států EU. Kolář však MF Dnes řekl, že česká strana se k dopisu nemohla vyjádřit a dal prý německému velvyslanci najevo "svou nelibost".
Před týdnem ale jednali v Berlíně ministři spravedlnosti a vnitra Německa, které předsedá EU, a USA s komisařem EU Frankem Frattinim mimo jiné o výměně dat v letecké dopravě. Zatímco EU chce dospět ke společné dohodě, Američané nevylučují i jinou představu, a to separátní dohody s leteckými společnostmi. Komisař Frattini v Berlíně před dvoustrannými dohodami varoval. Letecké společnosti nebo jednotlivé státy by podle něj měly horší vyjednávací pozici než EU jako celek a musely by příliš ustupovat.
Bezvízový styk s USA má 27 států
Do Spojených států mohou nyní jezdit bez víz občané 27 států světa, především ze západní Evropy. Občané většiny nových zemí EU musejí o víza žádat, zatímco Američané je k návštěvám těchto států nepotřebují. Z nových zemí jezdí do USA bez víz Slovinci, ze starých je potřebují naopak Řekové.
Německo se rovněž postavilo proti přísnějším bezpečnostním opatřením, jimiž chce americký Kongres rušení víz podmínit. Scharioth podle MF Dnes rozeslal 7. března všem 535 americkým zákonodárcům dopis, v němž se Německo jménem Evropské unie, jíž v tomto pololetí předsedá, mimo jiné ohrazuje proti chystanému požadavku přísnějších bezpečnostních opatření, jimž by se musely přizpůsobit i staré členské země EU.
Washington chce v připravované legislativě podmínit bezvízový styk například podrobnějším informováním leteckých společností o svých pasažérech nebo užší spoluprací při výměně informací o ztracených pasech.
Pro Českou republiku je připravovaný americký zákon výhodný neboť odstraňuje dosud největší překážku pro zrušení víz pro cesty českých občanů do USA - maximálně tříprocentní podíl odmítnutých žádostí o víza na americké ambasádě v Praze.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.