Sobotka: EU při řešení migrační krize nedodržovala svá pravidla

Domácí
13. 9. 2015 19:30
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.

Evropská unie nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici schengenského prostoru. Proto je nutné nyní přijímat operativní opatření k posílení bezpečnosti jednotlivých států a zvládnutí uprchlického proudu, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na to, že Německo dočasně obnovuje kontroly na německo-rakouské hranici kvůli běžencům. Česko kvůli tomu podle něj posiluje počty policistů na česko-rakouské hranici.

"Doufám, že německé rozhodnutí zesílí tlak na takový společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnějších hranicích Evropy," uvedl Sobotka.

Na vnějších hranicích by se podle premiéra také měly zajistit důstojné podmínky pro žadatele o azyl, aby bylo možno odlišit válečné uprchlíky od ekonomických migrantů.

Premiér podobně jako policie či ministerstvo vnitra podobný krok Německa očekával. "Jde o reakci na napětí, které je uvnitř schengenského prostoru vyvoláno migrační krizí a silným proudem uprchlíků, který v těchto týdnech míří přes Maďarsko a Rakousko právě do Německa," sdělil Sobotka.

Česko kvůli tomu zesílí kontroly v krajích, které sousedí s Rakouskem. "Situaci bude vláda pravidelně vyhodnocovat a v případě potřeby přijme další nezbytná bezpečnostní opatření," doplnil Sobotka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

nemocnice Kolín

Do babyboxu v kolínské nemocnici dnes někdo odložil chlapce, je v pořádku

Domácí
10. 7. 2026

Komise: Ve FN Olomouc byly některé defibrilátory voperovány bez splnění kritérií

Domácí
10. 7. 2026
Ani měsíc poté, co vyhlásila pátrání, policie nenalezla 95letého seniora z pardubických Polabin. Uskutečnily se dvě pátrací akce a další prověrky.

Policie už více než měsíc pátrá po 95letém seniorovi z Pardubic

Domácí
10. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ