Sobotka odmítl stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků

Domácí
14. 4. 2016 20:33
Ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka.
Ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nesouhlasí s vytvořením stálého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU a s možným přechodem pravomocí ohledně azylu na Evropskou komisi. Při sněmovních interpelacích to označil za snahu o federalizaci azylové politiky. Česko bude žádat v návrhu Evropské komise na reformu azylového systému změny, řekl Sobotka.

"Jsme přesvědčeni o tom, že by to měly být národní vlády, které mají konečné slovo z hlediska přistěhovalecké politiky tak, aby mohly pružně reflektovat všechny aspekty, které se týkají hospodářské situace, sociální situace, bezpečnostní situace, a mohly na ni reagovat i v oblasti imigrační a azylové politiky," zdůraznil ministerský předseda.

Premiér chce připravit společnou pozici zemí visegrádské čtyřky k návrhu Evropské komise. "Je velká šance na to, abychom postupovali společně," podotkl. Česko bude hledat i další spojence pro podporu svého stanoviska, podle Sobotky možnost nalezení širší koalice existuje. "Řada zemí zjišťuje, že to (přerozdělovací kvóty) není dobrá metoda," řekl ministerský předseda.

V návrhu Česko podle ministerského předsedy podporuje část, podle níž by členské státy prvního vstupu imigrantů do EU nadále museli tyto lidi registrovat, identifikovat a vrátit ty z nich, kteří nepotřebují mezinárodní právní ochranu. Evropa by se měla podle Sobotky taky zaměřit na vytváření dohod s okolními státy po vzoru migrační smlouvy s Tureckem.

Evropská komise chystá změnu pravidel, podle kterých se rozhoduje o žádostech o azyl. Definitivní návrh má předložit do léta, ve dvou předběžných variantách, které předložil první místopředseda komise Frans Timmermans, počítá s přerozdělováním migrantů.

Loni se přes odpor České republiky a některých dalších středoevropských zemí shodly členské státy EU na převzetí celkem 160 tisíc osob, které o azyl žádaly právě v Itálii a Řecku. Systém ale příliš nefunguje, přerozděleno takto bylo jen několik stovek osob.

Pokud se návrh úprav azylové politiky nepodaří přepracovat, mělo by se o něm podle Sobotky rozhodovat na úrovni Evropské rady, v níž by kritici nemohli být na rozdíl od zasedání ministerských rad přehlasováni.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ