Sobotka trvá na tom, že stát podíl v OKD prodal za tržní cenu

Domácí
3. 4. 2014 09:28
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, že stát v roce 2004, kdy byl ministrem financí, prodal podíl v důlní společnosti OKD za tržní cenu. Sdělil to v reakci na informace deníku Mladá fronta Dnes, podle nichž byla pravděpodobně skutečná hodnota OKD v době prodeje výrazně vyšší. Podle TOP 09 nese Sobotka za privatizaci politickou zodpovědnost, ODS považuje za pravděpodobné, že Česku způsobil značnou škodu.

"Stát v roce 2004 prodal minoritní akciový podíl v OKD za tržní cenu, nad cenu, kterou stanovil posudek, a také nad cenu, kterou stanovil ve svém stanovisku ÚOHS," napsal Sobotka. Stát tehdy prodal 45,88 procenta akcií firmy za 4,1 miliardy korun. Původně přitom vláda schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun.

V listopadu 2005 však podle MfD začala Evropská komise privatizaci vyšetřovat kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla přitom Evropská komise a posléze i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy přibližně 2,5krát více než byla cena prodejní.

"Celá kauza vypadá jako závažná machinace při privatizaci, která je doplněna střetem zájmů současného premiéra. Pan Sobotka spolu se svým zákulisním hráčem a vlivným advokátem (Radkem) Pokorným pravděpodobně způsobili naší republice značnou škodu," uvedl v prohlášení za ODS poslanec Bohuslav Svoboda. Sobotka by se podle něj měl ke všem podezřením vyjádřit.

Reakci státu pro vyšetřování Evropské komise vypracovala podle deníku advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol., tedy zástupce kupce OKD, který měl přitom zájem na tom, aby se poskytnutí nepovolené veřejné podpory neprokázalo. "Evropská komise prodej prověřila a konstatovala, že při tomto prodeji nebyla poskytnuta nepovolená veřejná podpora," uvedl k tomu dnes Sobotka, podle něhož stanovisko pro EK za ministerstvo financí pravděpodobně podepsal tehdejší náměstek Eduard Janota.

To však důrazně odmítl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Vzhledem k tomu, že mrtvý se ohradit nemůže, tak já se ohrazuji za svého dlouholetého kolegu, přítele, spolupracovníka. Eduard Janota měl vždycky na starosti veřejné rozpočty, ve kterých byl brilantní. Nikdy neměl kompetenci a nikdy nezasahoval do privatizačních kauz, jakýchkoliv," řekl Kalousek, který se postavil proti tomu, "aby kdokoliv, cokoliv se odvažoval svalovat na mrtvého".

"O politické odpovědnosti (Sobotky) nemůže být pochyb, tu nese nejenom on, ale nese i jeho premiér v té době. On koneckonců byl první místopředseda vlády," podotkl také Kalousek. Cenu za prodej podílu v OKD však hodnotit nechtěl.

Sobotka, který je dlouholetým přítelem advokáta Pokorného, ve svém prohlášení také uvedl, že za "majoritní podíl v OKD, který včetně podnikových bytů nechaly před rokem 1998 divoce zprivatizovat pravicové vlády, stát nedostal ani korunu". O tomto faktu se podle něj zcela účelově nemluví.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ