Soud: Tvrzení MfD o legálnosti konopí není pravdivé

Domácí
21. 2. 2007 18:40
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázekPěstování konopí, ze kterého se vyrábí marihuana, je bez příslušného oprávnění stále nelegální. Vyplývá to z reakce Nejvyššího soudu (NS) na výklad Mladé fronty Dnes, která na základě jednoho z rozsudků NS uvedla, že každý může beztrestně pěstovat konopí.

Rostlina konopí setého je nadále sama o sobě omamnou látkou podle zákona o návykových látkách, a její pěstování je tak nezákonné, stojí v prohlášení. NS pouze konstatoval, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu.

MfD informovala o případu Mojmíra Miklici a Hany Tiché, kteří byli potrestáni za to, že měli pole s 500 rostlinami konopí. Nejvyšší soud rozsudek zrušil a vrátil hradeckému krajskému soudu k doplnění dokazování. Podle interpretace deníku z toho vyplývá, že trestného činu se dopustí pouze ten, kdo rostliny usuší a začne z nich dělat drogu. Takový výklad však podle Nejvyššího soudu není možný.

Pěstovat, ale nesklízet

"Nejvyšší soud v žádném případě nekonstatoval, že by bylo samotné pěstování marihuany legální. Marihuana, přesněji řečeno rostlina konopí setého, je sama o sobě omamnou látkou podle zákona o návykových látkách," uvádí v prohlášení. Její pěstování bez oprávnění je a nadále zůstává nelegální, dodává Nejvyšší soud.
NS ve sporném rozhodnutí jen upozornil, že samo pěstování rostliny není výrobou marihuany, pěstitel tak automaticky nenaplňuje skutkovou podstatu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. I tak pěstování může být trestným činem spočívajícím například v opatření omamné látky, zejména v případě, že člověk pěstuje rostlinu pro jinou osobu.

I když někdo pěstuje konopí pro vlastní potřebu, může být trestně stíhán za předpokladu, že množství rostlin "je větší než malé". Dále může čelit přestupkovému řízení kvůli ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, uvedl v prohlášení NS.
O výrobu marihuany jde podle Nejvyššího soudu až v okamžiku, kdy je rostlina sklizena a zpracována do "stavu způsobilého k spotřebě (marihuana) nebo ke získání psychotropní látky THC". Za výrobu mají soudy považovat i pouhé pěstování rostliny, které směřovalo k produkci marihuany, ale droga nakonec nebyla vyrobena, sdělil NS.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Miklici a Tiché je v souladu s dosavadní judikaturou. Při vrácení věci k hradeckému soudu požadoval senát vedený Eduardem Teschlerem jasné důkazy, že odsouzení skutečně z konopí vyráběli nebo chtěli vyrábět marihuanu. "Dosavadní popis skutku v rozsudku soudu prvního stupně použité právní kvalifikaci neodpovídá," stojí v loňském rozhodnutí NS.

Foto: archiv 

Autor: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ