Soud: Vlastnictví domu nemusí znamenat výpověď z nájmu

Domácí
4. 11. 2011 09:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pokud má nájemník další byt či dům, nemusí to automaticky znamenat možnost výpovědi z nájmu. Rozhodl tak Ústavní soud, když se postavil na stranu nájemníků v jednom z pražských domů s regulovaným nájemným, které se majitelé pokusili vypovědět z nájmu s odkazem na to, že mají vlastní dům a chalupu.

Podle mluvčí soudu Jany Pelcové to ale nesouvisí s nedávným verdiktem Nejvyššího soudu, který v podobné věci také vyšel vstříc nájemníkům. "Není to žádný precedens, šlo o specifický případ," řekla Pelcová deníku Právo.

Jádrem sporu byl fakt, že nájemníci v době trvání nájemní smlouvy získali vlastní dům s bytovou jednotkou několik kilometrů za Prahou a rekreační chalupu. Na základě toho majitelé pražského domu podali žalobu na výpověď z nájmu bez nároku na zajištění náhradního bytu. V domě za Prahou přitom bydlela na základě řádného nájmu jiná rodina a rekreační stavení bylo nevhodné k celoročnímu užívání.

Obvodní soud v Praze žalobu na výpověď z nájmu zamítl s tím, že po nájemnících nelze požadovat, aby rodině v domě za Prahou dali výpověď a sami se tam nastěhovali, stejně tak po nich nelze chtít, aby se přestěhovali do chalupy bez vodovodu a kanalizace.

Majitelé domu spor nakonec dotáhli až k Nejvyššímu soudu, který jim také nevyhověl. Soudci ÚS v čele s Miloslavem Výborným jejich argumentaci rovněž smetli ze stolu.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Hvězdárna v Pardubicích bude mít novou kopuli a robotický dalekohled

Domácí
26. 12. 2025

Otužilci se vykoupali v nádrži v Novém Hrozenkově, voda měla tři stupně

Domácí
26. 12. 2025
ilustrační foto

Na Štědrý den muž zabil svého známého a pak se udal policii

Domácí
25. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV