Soud zprostil obžaloby šéfy zkrachovalé cestovní kanceláře

Domácí
14. 1. 2011 11:00
Představitelé zkrachovalé cestovní kanceláře Travela Ivan Breznen (vlevo) a Pavel Attl (vpravo).
Představitelé zkrachovalé cestovní kanceláře Travela Ivan Breznen (vlevo) a Pavel Attl (vpravo).

Vrchní soud v Praze zprostil představitele zkrachovalé cestovní kanceláře Travela Ivana Breznena a Pavla Attla obžaloby z podvodu. Odvolací senát tak dospěl k opačnému závěru než pražský městský soud, který v červenci 2009 uložil každému za podvod související s pádem firmy dvouletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

Žalobci je vinili z toho, že organizovali prodej zájezdů i v době, kdy věděli o tom, že cestovní kancelář nebude moci klientům poskytnout zaplacené služby, a vylákali tak z nich vysoké finanční částky. Obžaloba počítala se zhruba 1800 klienty, škodu vyčíslila na téměř 50 milionů korun.

Podle předsedy odvolacího senátu Miroslava Pavrovského se ale neprokázalo, že by obžalovaní v době prodeje zájezdů věděli, že klientům nebudou poskytnuty zaplacené služby. Skutek se podle vrchního soudu sice stal, nešlo však o trestný čin. S Breznenem a Attlem původně čelila obžalobě i Eva Měšťanová, kterou však osvobodil již městský soud. Státní zástupce se proti tomu neodvolal, a tak v jejím případě rozsudek nabyl právní moci již dříve.

Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce novinářům řekl, že počká na písemné vyhotovení verdiktu. "Budou-li shledány podmínky pro podání dovolání, tak ho nepochybně podáme," řekl žalobce Peter Pješčak. "Já si myslím, že to rozhodnutí je naprosto správné," uvedl naopak Breznenův advokát Josef Lžičař.

Pokračování v podnikání bylo zákonné

Prvoinstanční senát původně rozhodl, že Breznen s Attlem od začátku roku 1997 do července 1997 organizovali nabídku a prodej domácí a zahraniční rekreace. Přitom prý nejméně od konce roku 1996 věděli o velmi špatné ekonomické situaci cestovní kanceláře a jejím značném zadlužení, které znemožní zajistit nabízené služby v letní sezoně 1997. Přesto podle prvoinstančního verdiktu prodej zahájili a vylákali od klientů vysoké finanční částky. Breznen byl v té době generálním ředitelem a předsedou představenstva Travely, Attl členem představenstva kanceláře.

Travela, která patřila mezi největší české cestovní kanceláře, zkrachovala v červenci 1997. Po svém pádu nechala společnost téměř 2000 lidí v zahraničí, aniž jim zajistila návrat do vlasti. Návrat byl hrazen nákladem více než pět milionů korun z Garančního fondu, jehož byla Travela členem.
Vrchní soud však dospěl k jinému závěru. Travela měla podle Pavrovského v roce 1996 vzhledem k své finanční situaci dvě možnosti - ukončit činnost, nebo provést restrukturalizaci. Vedení podle vrchního soudu zvolilo druhou možnost a čerpalo úvěr. "Z výpovědí a listinných důkazů je patrné, že bylo možné zahájit sezonu 1997," prohlásil Pavrovský.

Následně se však podle něho zhoršila ekonomická situace nejenom cestovní kanceláře, ale v celé zemi. Banka byla například méně ochotná poskytovat úvěry, a když, tak s vysokým úrokem. Podle předsedy odvolacího senátu pak navíc přišlo storno několika tisíc zaplacených zájezdů, což znamenalo odliv desítek milionů korun z firmy. Travela se dostala do takové situace, kdy nezbylo než vyhlásit konkurz. Pavrovský odmítl, že by obžalovaní společnost vytunelovali. "Je zcela zjevné, že tam nedocházelo k žádnému významnému přelévání z účtů Travely na účty obžalovaných," řekl soudce.

 

 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025
Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ