Soud zrušil zdravotní sestře trest za špachtli v břiše

Domácí
11. 10. 2011 10:48
Operace může skončit i zapomenutou špachtlí (ilustrační foto).
Operace může skončit i zapomenutou špachtlí (ilustrační foto).

Odvolací soud v Brně v úterý zrušil podmíněný trest zdravotní sestře, jež prý při operaci v Ivančicích zapomněla špachtli v břiše pacientky. Kauzu musí znovu řešit Okresní soud Brno-venkov. Ten letos v červenci dospěl k závěru, že ze čtveřice zdravotníků, kteří se podíleli na operaci pacientky, se dvě zdravotnice dopustily nedbalostního ublížení na zdraví a jedné z nich za to uložil podmínku. Nyní musí vynést nový rozsudek.

Odvolací senát Krajského soudu v Brně vedený Jiřím Šoukalem dnes dospěl k závěru, že verdikt Okresního soudu Brno-venkov v kauze byl předčasný. Nevypořádal se se všemi otázkami. Proto bude nutné vyslechnout některé svědky opakovaně a důkladněji.

V dalším procesu bude třeba vyslechnout i nové svědky. Je třeba zodpovědět pečlivěji otázku, zda byly chirurgické nástroje na sále po operaci pacientky přepočteny, či nikoli. Vznikne i nový vědecký posudek lékařů z oblasti chirurgie, gynekologie a urologie, kteří postup zdravotníků při operaci zhodnotí. Vytvoření takového posudku je podle odvolacího soudu nutné, protože operace byla výjimečná a navíc zvláště obtížná.

Operace se konala v září 2009. Měla trvat 30 minut, ale kvůli komplikacím se protáhla na čtyři hodiny. Po výkonu zůstal v těle pacientky tzv. ekartér - tedy špachtle dlouhá 28 centimetrů. Nástroj zůstal v těle ženy, sužované bolestmi, 145 dní.

Operace byla náročným zákrokem, při němž primář gynekologie nemocnice v Ivančicích Aleš Soukal bojoval o život pacientky. Původně měl být veden vaginálně, ale pak bylo nutné otevřít břicho ženy. Před ukončením operace dal lékař pokyn ke kontrole nástrojů na sále. V nastalém zmatku se však na ztrátu špachtle nepřišlo.

Odhalit vše prý mohly sestry Romana Hanušová a Lenka Šicová. Šicová coby vedoucí na sterilizaci byla údajně zavalena prací. Přehlédla proto, že v jednom z chirurgických setů špachtle chybí, což bylo odhaleno až devět dní po operaci. Šicová se za své pochybení omluvila a vinu přiznala. Proto v jejím případě Okresní soud Brno-venkov upustil od potrestání.

Hanušová sice zahájila pátrání po nástroji, ale nakonec se spokojila s tím, že byl patrně vyhozen do odpadu a nechala set doplnit novou špachtlí. Vinu nepřiznala, proto původně dostala "výchovný" trest v podobě měsíčního vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Pokud by si sestry plnily své povinnosti, mohla Šicová zkrátit utrpění pacientky o 134 a Hanušová o 122 dní. Celé nedopatření bylo odhaleno až po četných stížnostech pacientky na úporné bolesti, špachtli pak chirurgové vyjmuli.

Primář Soukal potrestán nebyl stejně jako instrumentářka Dana Staňková. Proti verdiktu okresního soudu se odvolal státní zástupce, pacientka i odsouzené zdravotní sestry. Po kauze se podstatně zpřísnily kontroly chirurgických nástrojů, které jsou na sálech používány. Do tohoto případu z Ivančic neexistovaly směrnice, které by povinnosti zdravotníků z operačních sálů v tomto směru přesně vymezovaly.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ