Soudce jsem neuplácel! Šíbr ČSSD Březina odmítá nařčení

Domácí
3. 8. 2015 10:23
Karel Březina.
Karel Březina.

Vlivný člen pražské ČSSD Karel Březina odmítá informace, podle kterých ho soudce Ondřej Havlín před čtyřmi lety účelově zprostil obžaloby. Březina tvrzení označil za spekulace. "Nikdy jsem nikomu nenabídl peníze, ani jakýkoli post, ani jinou věc," napsal agentuře ČTK.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Březinu pozve na nejbližší jednání stranického grémia, aby svůj postoj k záležitosti objasnil. "Není mi známo, že by byl v této věci trestně stíhán," uvedl Sobotka a připomněl, že Březina výše uvedené obvinění odmítl.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku Respekt to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal přitom na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za niž Sedlařík tento týden poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení.

"Velmi důrazně se ohrazuji proti tvrzením a spekulacím uvedeným v článku časopisu Respekt," napsal Březina. "Zásadně odmítám tvrzení, že jsem jakýmkoli způsobem ovlivnil rozhodnutí obvodního soudu, což má vycházet z odposlechů jiných osob," doplnil. Připomněl, že proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal státní zástupce a městský soud odvolání zamítl. "O mém zproštění tak soud rozhodl pravomocně," napsal.

Březinovi před čtyřmi lety hrozily až dva roky vězení za to, že zatajil své angažmá ve dvou zkrachovalých firmách a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Havlín ho tehdy obžaloby během pár stání zprostil.

Prostorový odposlech Havlína podle Respektu zachytil, jak v rozhovoru se svým známým o Březinově kauze hovoří. Havlín se pak údajně s Březinou domluvil, že ho zprostí viny na základě toho, že uvěřil pochybnému právnímu posudku, a jednal tedy neúmyslně. Březina mu prý za zprošťující rozsudek nabízel peníze, ale ty soudce nechtěl. Požadoval pomoc s územním plánem v Praze a místo v diplomacii. Havlín naposledy působil jako velvyslanec v Bulharsku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Ministerstvo chce zakázat 20 nových drog. U psilocybinu navrhuje mírnější režim

Domácí
23. 11. 2025

Vrací se po 19 letech s novou hudbou. Co chystá Muchow tentokrát?

Domácí
23. 11. 2025
ilustrační foto

Jaké vlajky mají viset na úřadech? Češi jsou rozdělení

Domácí
23. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV