Sousedy máme všichni. Ať už v paneláku, nebo přes plot. A každý už asi zažil situace, kdy vás soused vytopil, vzbudil ranním vrtáním, postavil vám před garáž svoje auto, nebo vám znepříjemnil život jinak. Co si v takové situaci počít?
1) Co mám dělat, pokud mi někdo parkuje před garáží či před vjezdem do dvora?Doporučujeme zavolat Policii ČR a požadujte odtah vozidla. Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že řidič nesmí zastavit a stát před vjezdem na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci (např. garáž, soukromý pozemek).
2) Soused dělá rekonstrukci bytu a denně začíná už krátce po šesté hodině ráno vrtat. Má na to právo?
Noční klid platí jen mezi 22. a 6. hodinou ranní. Jedná-li se ale o družstevní byt či byt v osobním vlastnictví v domě, v němž je minimálně 5 bytových jednotek, můžete se jako člen družstva nebo vlastník bytu obrátit na družstvo/Společenství vlastníků s návrhem, aby dobu nočního klidu v domě upravili ve stanovách.
3) Soused, který bydlí o patro výš, nám vytopil byt. Uhradit škodu odmítá.
Nejprve je nutné zjistit, zda má soused uzavřené pojištění domácnosti. Pokud ano, nahlaste vzniklou škodu přímo u pojišťovny. Pokud s vámi soused nekomunikuje, může být vzniklá škoda uhrazena z vaší pojistky. Pojišťovna vám pak uhradí vzniklou škodu a případně uhrazenou částku bude vymáhat po vašem sousedovi. Pokud však soused ani vy nemáte uzavřené pojistné smlouvy, nezbývá vám, než se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody.
4) Soused v létě často griluje maso na balkoně našeho paneláku. Může to vůbec dělat?
Záleží na tom, o jaký typ grilu se jedná. V žádném případě nesmí na balkoně manipulovat s otevřeným ohněm. To upravují obecní vyhlášky.
5) Soused těsně u plotu vysázel stromky. Mám strach, že až vyrostou, budou stínit mému domu.
Ve výsadbě stromů sousedovi nezabráníte, navíc zasazené stromy se stávají součástí sousedova pozemku. Můžete ho však písemně upozornit, že se obáváte budoucího poškození plotu a zastínění vašeho domu. V okamžiku, kdy se zastínění projeví a váš pozemek či dům bude toto zastínění obtěžovat nad obvyklou míru, můžete souseda znovu upozornit a odvolat se na původní dopis. Pokud ani tento pokus o smír nevyjde, budete muset podat žalobu k soudu.
6) Mohu prořezat větve stromů, které od souseda přesahují přes plot na můj pozemek?
Vlastníkovi stromu patří i větve, které přesahují nad sousední pozemek. Nesmí vás ale omezovat v užívání vašeho pozemku, ořezat větve tedy můžete ve chvíli, kdy dochází k značnému omezení užívání vašeho pozemku. Pokud k takovému omezení zatím nedošlo, vyzvěte vlastníka stromu, aby větve prořezal. Pokud na písemnou výzvu nereaguje, ořežte větve, ale jen ve vhodném vegetačním období (ne v době vegetačního klidu) a tak, aby nedošlo k poškození celého stromu.
7) Mohu otrhat jablka z větví sousedova stromu, pokud přesahují přes plot na můj pozemek?
Podle zákona patří ovoce majiteli stromu, proto je nesmíte otrhat ani z větví, které už se nacházejí nad vaším pozemkem. Pokud ale ovoce spadlo na zem, klidně ho můžete posbírat. V takovém případě totiž patří tomu, jehož je pozemek, na který spadlo.
8) Soused pravidelně pálí trávu nebo listí a ten kouř a zápach je nesnesitelný. Můžu mu v tom nějak zabránit?
Pálení trávy není právními předpisy zcela zakázáno. Obec však může tento zákaz stanovit v obecní vyhlášce, proto svůj podnět podejte na obecní úřad. Není však dovoleno pálit neusušenou trávu v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo v otevřených grilech. Pokud by vás pravidelně obtěžoval nadměrný kouř, můžete podat k soudu žalobu a žádat, aby soud pálení trávy sousedovi zakázal.
9) Z blízké restaurace se ozývá pravidelně i dlouho po půlnoci hrozný hluk. Nemůžu spát. Lze si někde stěžovat?
Nejprve se obraťte na stavební úřad s žádostí o prověření, zda a k jakému účelu byla stavba povolena a kolaudována (např. zda se jedná o restauraci, v níž je možné provozovat hudební produkce). Zároveň je možné obrátit se na příslušnou Krajskou hygienickou stanici s žádostí o provedení měření hlučnosti. V žádosti je vhodné uvést adresu restaurace, popř. dobu jejího provozu, dobu, kdy je z vaší strany vnímán hluk nejintenzivněji. Měření zjistí, zda restaurace neporušuje platné limity hluku pro denní a noční dobu.
10) Soused plánuje otevřít si v přízemí domu hospodu. Můžu mu v tom nějak zabránit?
V první řadě vás musí soused požádat o písemný souhlas se záměrem provozovat v části svého domu restauraci. Pokud se navíc rozhodne pro stavební úpravy, musí mít stavební povolení stavebního úřadu. V tomto případě se stanete účastníkem řízení a máte právo se k výstavbě vyjádřit, popř. uplatnit námitky a podat odvolání.
11) Soused chová včely, já jsem ale těžký alergik a v případě bodnutí mi hrozí vážné nebezpečí. Co mám dělat?
V tomto případě může dojít k vážnému ohrožení vašeho zdraví, je tedy nutné se obrátit na soud a domáhat se, aby sousedovi byla uložena povinnost spočívající ve zdržení se obtěžování včelstvem, popř. aby mu bylo uloženo přemístit včelstvo jinam.
12) Cizí lidé mi pravidelně parkují autem přímo před mojí brankou. Můžu jim v tom nějak zabránit?
Nemůžete. Řidič může parkovat na místech k tomu určených - pouze vás nesmí omezovat ve výjezdu z vašeho pozemku a nesmí parkovat na vašem pozemku.
13) V sousedním Německu existuje zákon o víkendovém klidu, upravující, kdy nelze provozovat příliš "hlučné" práce - řezání dřeva na cirkulárce, bourání zdí, sekání trávy sekačkou... Existuje podobný zákon u nás?
Ne. Obec však může omezit výkon těchto činností, nebo je v určitou dobu i zakázat v obecně závazné vyhlášce. Je tedy nutné se obrátit na starostu obce s touto žádostí.
14) Soused věčně krmí mého psa. Ten přitom musí dodržovat přísnou dietu. Domluva nepomáhá, co mám dělat?
Český právní řád tento případ neupravuje, nezbývá vám tedy než vycvičit psa, aby potravu od cizích lidí nebral. Právní ochrany se totiž můžete domoci až ve chvíli, kdy pes uhyne.
15) Sousedův pes vnikl na můj pozemek a napadl mě. Co mám dělat?
Je nutné zavolat policii a sepsat s ní protokol. Fyzické napadení byste si měl nechat ošetřit u lékaře. Jelikož pes je v českém právním řádu považován za věc, nese výlučnou odpovědnost za způsobenou škodu jeho majitel. Majitel je tedy povinen zabezpečit svůj pozemek tak, aby pes nemohl utíkat, je povinen nahradit vám škodu, kterou vám pes způsobil (např. i poničené záhony). Do škody se započítává také bolestné za případné poranění. V neposlední řadě může být majitel stíhán pro trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti.
odborná spolupráce Mgr. Anna Komeiserová
advokátní kancelář Vostárek & Komeiserová
Informace uvedené na těchto stránkách jsou určeny pouze pro obecné informační účely a nemohou sloužit jako řešení konkrétního právního problému. Informace jsou poskytovány bez jakékoliv odpovědnosti vydavatele a zpracovatele, v případě potřeby závazné právní rady doporučujeme obrátit se na právního odborníka. |
Ilustrační foto: www.profimedia.cz, Lucie Pařízková