Senátor Milan Špaček (KDU-ČSL) se podle svědkyně přiznal, že musel donášet StB, aby mohl dojíždět za svým otcem, který žil v Německu. Informují o tom Hospodářské noviny s odvoláním na Jitku Nagy, která se vystěhovala do Německa a o níž Špaček informoval StB, přesněji vojenskou kontrarozvědku. Senátor trvá na tom, že s StB vědomě nespolupracoval.
"Sám se mi tehdy přiznal," řekla svědkyně listu. Žena je nyní ochotna Špačkovo doznání dosvědčit i u soudu. Jméno Jitky Nagy, dříve Šandurkovové, ve Špačkově svazku figuruje hned několikrát. Špaček přitom ještě ve čtvrtek tvrdil, že vše, co se ve spise píše, je nesmysl. "O některých věcech jsme se možná bavili, ale je tam spousta nesmyslů," upřesnil v neděli.
Otázka spolupráce s StB je pro lidoveckého senátora věcí politické kariéry. Podle stanov KDU-ČSL je totiž spolupráce s StB s členstvím v lidové straně neslučitelná. "Nepřiznal jsem se, že bych donášel. Když si mě poprvé předvolali, všem známým - i Šandurkovové - jsem oznámil, že jsem byl u výslechu. Považoval jsem to za slušnost. Řekli mi, že podle zákona mám povinnost po každém návratu ze zahraničí vše hlásit," řekl HN Špaček.
Špaček se nedávno domohl soudního výroku, že nebyl vědomým spolupracovníkem StB. Senát pražského městského soudu ale podle HN rozhodl, aniž otevřel dochovaný svazek tajné policie vedený na Špačkovo jméno.
Senátor se prokazuje hned třemi čistými lustračními osvědčeními - z let 1993, 2003 a 2004. Vojenská kontrarozvědka ho vedla od září 1984 pod krycím jménem Medik jako důvěrníka. Tato forma spolupráce z lustračního zákona po zásahu Ústavního soudu vypadla.
Foto: Robert Sedmík