Spolek češtinářů žádá o vrácení části státních maturit na úroveň škol

Domácí
28. 1. 2020 09:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zástupkyně Společnosti učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL) vyzvaly poslance, aby schválili návrh na vrácení ústní a písemné části státních maturit na úroveň škol. Návrh je součástí projednávané novely, podle které by se rovněž měla zrušit povinná maturita z matematiky. Vzhledem k tomu, že záměr nemá jasnou podporu, žádá spolek češtinářů poslance, aby o obou částech novely hlasovali zvlášť. Informovala o tom mluvčí SUČJL Veronika Valíková.

Možným změnám ve státních maturitách by se mohli věnovat poslanci na aktuální schůzi Sněmovny, kde leží návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO). Ten předpokládá zrušení plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky a cizího jazyka a omezení zkoušek na testy. Podobný záměr představili již dříve Piráti. Poslanci se vládním návrhem začali zabývat koncem loňského roku, ale zatím neprošel prvním čtením. Povinná maturita z češtiny, cizího jazyka a matematiky by podle stávající normy měla platit pro gymnázia a lycea od příštího jara a na většině dalších oborů o rok později.

"Společnost učitelů českého jazyka a literatury vítá vládní i pirátský návrh, aby si stát ve své gesci ponechal pouze maturitní testy, a žádá poslance, aby tuto část maturitní novely upřednostnili a zprůchodnili," uvedla Válková. Spolek se obává, aby se záměr nezablokoval kvůli otázce povinné maturity z matematiky, na které se neshodnou ani poslanecké kluby. Učitelé češtiny by proto uvítali, kdyby Sněmovna o obou částech novely hlasovala odděleně.

SUČJL od svého vzniku v roce 2012 tvrdí, že současný systém maturit pod dohledem Cermatu není domyšlený. Již dříve Valíková uvedla, že centrální hodnocení slohů je nespravedlivé a nekvalitní. Státní ústní zkouška, ke které mají mít studenti seznam 20 knih, podle ní odrazuje středoškoláky od četby tím, že se zaměřuje na analýzu textu pomocí teoretických pojmů. Studenti při ní nesmí interpretovat a srovnávat knihy, a ztrácí tak schopnost přemýšlet v souvislostech a psát promyšlené texty, uvedla. Odborným školám pak podle SUČJL příprava na teorii u státních maturit berou čas, který by mohly věnovat jiným činnostem.

Učitelé českého jazyka nemají na návrh změn v maturitách jednotný názor. Podle některých by úpravy měly negativní dopady na úroveň i objektivitu zkoušek. Tento názor zastává Asociace metodiků cizího jazyka. Společně s dalšími sdruženími proto již dříve vyzvala k tomu, aby ústní a písemná část zůstala pod Cermatem.

Státní maturita funguje od roku 2011. Skládá se ze dvou předmětů. Povinná je čeština a druhý předmět si žáci mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Většina dává přednost cizímu jazyku, ze kterého jich nepropadá tolik jako z matematiky. Z té se dělá didaktický test, z jazyků navíc písemná a ústní zkouška.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ