Předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi vadí to, že se spor o jeho spolupráci s někdejší československou tajnou policií StB na Slovensku vrací na začátek. Tamní ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocné rozhodnutí, že Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Babiš reagoval tak, že případ nyní bude zneužívat jeho politická konkurence v předvolební kampani. Hodlá se dál bránit u soudů.
Soud vrátil případ nižším instancím mimo jiné kvůli tomu, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech StB nemá být Ústav paměti národa. "Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský Ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému," napsal Babiš.
Lidé neoprávněně evidovaní ve svazcích, kteří zažalovali ústav, podle něj budou muset žalovat ministerstvo vnitra. "Dobře. Budeme ho žalovat a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval," uvedl. Soud o tom nyní ani nerozhodoval, dodal.
Senát slovenského ústavního soudu vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa, který se ohradil, že verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ k novému projednání, odvolací krajský soud v Bratislavě se bude muset řídit právním názorem ústavního. Soud mimo jiné konstatoval, že nižší instance pochybily, když nechaly vypovídat svědky, aniž byli zbaveni mlčenlivosti.
Bratislavský rodák Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že se v roce 1980 stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.
Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.