Srážka vlaků: u Mohelnice se už jezdí <span>po jedné koleji</span>

Domácí
13. 9. 2008 08:49
Nákladní vlaky se srazily na trase Praha - Olomouc.
Nákladní vlaky se srazily na trase Praha - Olomouc.

Nákladní vlaky se srazily na trase Praha - Olomouc.Dva nákladní vlaky se v sobotu časně ráno srazily na páteřní trati vedoucí z Prahy do Olomouce v úseku mezi Moravičany a Mohelnicí. Šestačtyřicetiletý strojvedoucí jednoho z vlaků při srážce zemřel. Kvůli nehodě byla na této trati zcela zastavena doprava. Po 19. hodině byl obnoven provoz na jedné koleji.

Dráhy původně předpokládaly, že obnoví provoz alespoň na jedné koleji do 12 hodin, podařilo se to však až v 19.02, kdy na kolej vyjel první vlak. Zpoždění vlaků na trati mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou dosáhlo mezitím u některých spojů dvě až tři hodiny.

FOTOGALERII z místa nehody najdete ZDE

Přibližnou škodu odhadují odborníci na pět milionů korun. Podle zástupců společnosti ČD Cargo nehodu zřejmě zavinil výpravčí. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení.

Vlaky se srazily před 2.30. Podle zástupců drah oba nákladní vlaky jely ve směru na Olomouc. "Jeden z nich narazil do zadní části před ním stojící nákladní soupravy. Ta v danou chvíli stála u vjezdu do stanice Moravičany," řekl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

Vinna je výpravčí

Podle inspektorů Drážní inspekce se na trati přepojovalo nové zabezpečovací zařízení a z tohoto důvodu v úseku mezi Moravičany a Mohelnicí bylo vypnuto automatické zabezpečovací zařízení. Výpravčí se tak museli o vlacích vzájemně informovat. "Výpravčí z Mohelnice poslal do Moravičan vlak, aniž by to nahlásil. Ten zastavil na červenou. Vzápětí tam poslal druhý vlak, strojvedoucí nepředpokládal, že tam může ještě nějaký stát a narazil do něj. Vlak by tam nestál, kdyby o něm výpravčí z Moravičan věděl," uvedl Kučera. Doplnil, že nárazová rychlost vlaku byla 55 kilometrů v hodině, strojvedoucí tedy nejvyšší povolenou rychlost nepřekročil. "Kdyby výpravčí dodržel předpisy, nestalo by se to," dodal Kučera.

Na místě neštěstí zasahovali hasiči i záchranáři.Mluvčí společnosti ČD Cargo zajišťující nákladní dopravu řekla, že nehodu pracovníci jejich společnosti nezavinili. "Rodinu strojvedoucího odškodníme a budeme požadovat náhradu po viníkovi nehody," řekla dnes mluvčí Simona Hradilová.

Podle Hradilové vykolejila lokomotiva poštovního expresu, která narazila zezadu do vlaku s uhlím. Mimo trať jsou také poslední dva vagony vlaku s uhlím. "Jeden vagon je přitom částečně poškozen tak, že se část uhlí vysypala na koleje," popsala Simona Hradilová.

Celková škoda? Skoro pět milionů

Škoda při nehodě je podle Jana Kučery z Drážní inspekce vyčíslena na 4,8 milionu korun. Nejvíce utrpěla lokomotiva, kde škoda dosahuje 3,5 milionu korun, škodu na dvou nákladních vozech vyčíslili odborníci po 400 tisících korunách a půl milionu korun je škoda na koleji.

Obě koleje byly v místě nehody několik hodin zablokované. Cestující museli v úseku nehody využívat náhradní autobusovou dopravu nebo jezdit odklonem přes Brno. Provoz na jedné koleji se podařil zprovoznit až po 19. hodině. "Předpokládáme, že druhá kolej by měla být zprovozněna během noci. Vlaky odjíždějící z Prahy pojedou nyní už bez komplikací," uvedl Šťáhlavský.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ