Starostové nakupují ruiny. Bojí se vzniku romských ghett

Domácí
27. 9. 2011 09:35
Starostové se bojí, aby ze zchátralých staveb nevznikly ubytovny pro nepřizpůsobivé.
Starostové se bojí, aby ze zchátralých staveb nevznikly ubytovny pro nepřizpůsobivé.

Starostové českých městeček loví v obecních kasách poslední miliony a chystají se je utratit na dražbách za rozpadlé hotely nebo paneláky. V Blansku, Volarech nebo Obrnicích si nepřejí, aby u nich vznikla obdoba ubytovny Sport, jež se stala ohniskem nepokojů ve Varnsdorfu.

Právě dnes vyrazí zástupci jihomoravského Blanska na dražbu zchátralého hotelu Dukla. Jsou připravení, že za něj utratí nejméně 15,6 milionu korun. Přesně tolik činí vyvolávací cena nemovitosti. Pokud Blanenští uspějí, nikdo z nich zřejmě nebude jásat radostí. Nemají totiž přesný plán, jak s hotelem naložit.

Teď je hlavní, aby se z budovy v centru města nestal dům hrůzy. "Nevím, jak moc jsou tyto představy reálné, ale Blanskem se šíří jako lavina, že se do Dukly nastěhují nepřizpůsobiví nájemníci. Jsme pod tlakem. Abychom tomu zabránili, rozhodli jsme se Duklu koupit," řekl starosta Blanska Lubomír Toufar (ČSSD).

Dům ani nepotřebují

Za týden budou zastupitelé pošumavských Volar rozhodovat, jestli poskytnou nejméně deset a půl milionu korun na nákup zpustlého hotelu Bobík v centru obce. Na dražbu do Písku se zástupci Volar vypraví už podruhé. První pokus absolvovali už na konci srpna, a když zjistili, že se o dům zajímají jako jediní, z dražby vycouvali.

"Město ten dům nepotřebuje. Vlastně na něj ani nemá peníze, protože bychom potřebovali ještě dalších patnáct milionů na opravu. Nechceme ale, aby dál dělal ostudu nebo aby ta ostuda byla ještě větší," řekla starostka Martina Pospíšilová. Ani ona si není stoprocentně jistá, jestli by nový vlastník v městečku zřídil ubytovnu pro Romy. Jen prý dostala několik informací, že se "něco chystá". A hrozbě chce předejít.

Zcela konkrétní nebezpečí zažehnala starostka Obrnic na Mostecku. Obec leží na dohled od jednoho z nejsmutnějších českých sídlišť - Chanova. Polovinu z dvou a půl tisíce obyvatel Obrnic tvoří Romové. Jakmile se prodává panelák, je jisté, co v něm vznikne.

Starostové nechtějí situace podobné těm ze severních Čech."Bydlím tu deset let. Vidím, jak se posiluje příliv Romů a odliv ekonomicky aktivních obyvatel. Dřív se na to jen nadávalo. Mně začalo docházet, že musím něco udělat, nebo utéct," vypráví starostka Drahomíra Miklošová (ODS).

První panelák koupila obec už před pěti lety a teď se ukazuje, že šlo o dobrý tah. Tehdy jí pomohla náhoda. Vyrazila na soud do Mostu, a jakmile kleplo dražební kladívko, objevil se majitel realitní kanceláře z Prahy. Zdržela ho nehoda a kvůli zpoždění o dům přišel. "Čtrnáct bytů za 2,5 milionu korun! Je úplně jasné, koho by tam nastěhovali, ale zasáhla prozřetelnost," vypráví Miklošová. Vchody do domu okamžitě nechala zazdít.

V Obrnicích se ukazuje, že z nouze lze udělat docela výraznou ctnost. V těchto dnech zedníci sice zazdívají přístup do dvou paneláků, ale další bytovka je opravená a bydlí v ní "gádžové" vedle Romů. O tyto tři paneláky zápasila starostka dlouhé tři roky. Nakonec se jí povedlo získat je od státu za symbolický poplatek.

Úspěchy obec neslavila jen na realitním poli. Stala se šampionkou v získávání dotací. Díky nim do městečka přiteklo 120 milionů korun. "Vycházím z toho, že hezké prostředí se lidem ničit nechce, a funguje to," říká starostka. Kromě zvelebování bytů a ulic začala intenzivně pracovat s lidmi. Dva romští terénní pracovníci se soustřeďují na prevenci kriminality, dva další se starají o dlouhodobě nezaměstnané. Pro deset z nich se už podařilo najít dotovaná pracovní místa.

"Chápu, že lidem na Šluknovsku docházejí nervy. Jezdí tam vrcholní politici a úředníci. Co by chtěli víc? Měli by si uvědomit, že nic se nevyřeší hned," nabádá Miklošová.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ