Státní zástupce vrátil kauzu Čapí hnízdo k došetření policii

Domácí
31. 8. 2021 13:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v úterý vrátil případ padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo policii k doplnění vyšetřování. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Důvodem jsou podle něj nové informace, které se objevily poté, co policie na konci května ukončila vyšetřování. V kauze je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.

Vyšetřování má být podle Cimbaly doplněno zejména o výslechy svědků. Lhůtu pro zajištění důkazů stanovil Šaroch do poloviny září. "Státní zástupce i v průběhu zpracování věci vyhodnocoval veškerá nová zjištění, která vyplývala jak z podání obhajoby, tak z informací, které se objevily ve veřejných sdělovacích prostředcích, a dospěl k závěru, že některé informace mohou být pro další postup ve věci relevantní a je namístě se jimi blíže zabývat," uvedl Cimbala.

Server Seznam Zprávy v červenci přinesl informaci o bývalém manažerovi a členovi širšího vedení farmy Čapí hnízdo, který se podle webu přihlásil žalobcům s tím, že u výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit. Minulý týden pak Seznam Zprávy mimo jiné uvedly, že v kauze Čapí hnízdo by chtěl vypovídat i premiérův syn Andrej Babiš mladší. Toho má policie v září vyslechnout v souvislosti s jeho údajným zavlečením na Krym.

Policie ukončila vyšetřování případu dotace pro farmu Čapí hnízdo na konci května, Babiše i Nagyovou navrhla obžalovat. Šaroch měl podle pokynů pražského vrchního státního zastupitelství, které ve věci vykonává dohled, rozhodnout o návrhu do úterního dne. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová následně v polovině srpna uvedla, že podle jejího názoru zřejmě nebude možné lhůtu dodržet, mimo jiné právě kvůli novým skutečnostem v případu. Nyní bude vyšetřování kauzy pokračovat.

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka, v kauze byli původně také obviněni, Šaroch však jejich stíhání zastavil. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Premiér dlouhodobě tvrdí, že je kauza účelová a uměle vykonstruovaná. Nagyová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. Vyšetřovatelé oba obviněné viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ruml Miloš

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ