Sto dvacet tisíc lidí v Česku marně hledá práci

Domácí
12. 8. 2017 05:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

I přes rekordně nízkou nezaměstnanost a vysoký počet volných pracovních míst je v Česku zhruba 120 tisíc lidí, kteří nejsou evidováni na Úřadu práce, ale přesto nemohou žádné zaměstnání sehnat. Důvodem je péče o malé děti nebo jejich zdravotní handicap a nízká nabídka flexibilních pracovních úvazků, konstatoval Český statistický úřad. Podle zaměstnavatelů jde ale z jejich strany spíše o snahu vyhnout se exekucím.

"Většina těchto lidí, kteří by pracovat chtěli, nedokáže nastoupit do nabízeného zaměstnání z osobních, zdravotních či jiných důvodů, například kvůli nutnosti pečovat o děti," konstatuje Český statistický úřad, který údaj zveřejnil.

Pomoci najít práci by jim podle statistiků mohla například větší nabídka zkrácených pracovních úvazků. Česko v ní zaostává na celé čáře, má ho pouze necelých sedm procent zaměstnanců. "V porovnání s průměrem Evropské unie je u nás počet pracujících na částečný úvazek nízký. V EU na něj pracovalo v roce 2016 průměrně 20,3 procenta lidí. Nejčastější jsou částečné úvazky v Nizozemí, kde je jich více než 50 procent," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Jen pro porovnání, v Německu je to 27,7 procent, v Rakousku 28,5 procenta.

"Bojí se exekucí"

Podle zaměstnavatelů ale není situace tak jednoduchá. "Z praxe našich členských firem, kterým problematiku pomáháme řešit, víme, že u nemalé části nezaměstnaných jsou důvodem bránícím nástupu do standardního zaměstnání exekuce," říká Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy. Hrozba ztráty velké části mzdy v exekučních srážkách je prý motivuje pracovat spíše načerno než ve standardním zaměstnání. "Nemůžeme pominout ani rozdíly mezi kvalifikačními předpoklady uchazečů a kvalifikací, kterou firmy aktuálně vyžadují na poptávané pracovní místo," dodává Hejduková. Uznává ovšem, že například u starších lidí mohou hrát zdravotní důvody velkou překážku při nástupu do zaměstnání.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí není situace příliš jednoznačná. Na jedné straně je o zkrácené úvazky mezi lidmi zájem, ale firmy nejsou schopné jim je nabídnout. V případě zejména průmyslových podniků prý mohou být problémem především vícesměnné provozy či špatná dopravní obslužnost nezbytná k dopravě dítěte do školky. "Na druhé straně, v evidenci Úřadu práce ČR je v současné době z cca 189 tisíc volných míst 10 300 míst s možností práce na kratší úvazek nebo plný i kratší úvazek," míní náměstek Jiří Vaňásek.

Nejde navíc podle něj poptávku po částečných úvazcích a situaci v západní Evropě přeceňovat. "V řadě členských států existuje mnoho žen, které jsou na částečný úvazek zaměstnány nedobrovolně. V průměru se v EU jednalo zhruba o čtvrtinu žen pracujících na kratší pracovní dobu," říká Vaňásek. V jižních evropských státech je s prací na zkrácený úvazek nespokojených více než 60 procent žen, dodává.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ