Pět hluchoněmých z Pardubic na policii promluvilo

Domácí
26. 1. 2014 12:37
Pardubice.
Pardubice.

26. až 30. leden 1914: Pardubická policie odhalila už pátého falešného hluchoněmého. U Třebechovic se srazily vlaky, 16 lidí bylo vážně zraněno. A v Praze na Poříčí vybuchl pivní sud.

26. leden 1914: Jak četníci rozmlouvají hluchoněmé

Také se vám už stalo, že jste ve vlaku nebo restauraci potkali hluchoněmého, který před vás položil papírek s žádostí o finanční příspěvek, k němuž přiložil nějakou bižuterii či hračku? Možná byl opravdu hluchoněmý, dost možná ale použil lest, která je známa nejméně sto let a Národní politika o ní psala už v pondělí 26. ledna 1914.

"Strážník Fofoňka předvedl na policejní komisařství v Pardubicích potulného obchodníka psacím náčiním, který dům od domu putoval, nabízeje tužky, pera a jiné potřeby. Předstíral, že je hluchoněmý, a že provádí obchod předkládáním lísku o své osobě  - an neumí mluvit. Tak dělal často dobré obchody. Šetřením se však ukázalo, že je to jakýsi Leo Korach z Tarnova v Haliči a že nemá povolení k provozování obchodu. Když viděl nešťastný hluchoněmý, že jedná se o jeho kožich, dostal řeč. Je to během půl roku již pátý případ, co naučili na pardubickém komisařství hluchoněmého mluvit."

27. leden 1914: Starosta Kunratic jde do vazby

Historie se pořád opakuje. Mnozí politikové například považují svěřené úřady za dojnou krávu, z níž lze nadojit pořádné částky k soukromým účelům.

Úterní Národní politika z 27. ledna 1914 informovala o zatčení Františka Rady, starosty Kunratic u Prahy. Ten zpronevěřil vysoké částky a navíc falšoval směnky, takže nakonec takzvaně spadla klec. "V poslední době začal starosta svůj majetek rozprodávati a převáděti na jiné osoby, čímž se dostal také do podezření, že chce ujeti do Ameriky. Proto si četnictvo pospíšilo a vzalo ho do vazby."

28. leden 1914: Turecko míří k válce s Řeckem

Turecká armáda.Rusko se obávalo dalšího balkánského konfliktu, který by byl pokračováním balkánských válek z let 1912 až 1913. "Z Petrohradu. Ve zdejších politických kruzích jeví se obavy, že na jaře srazí se Řecko a Turecko, ke kterémuž konfliktu Turecko s veškerou rázností zbrojí."

Jak ale známo, válečný konflikt sice vypukl skutečně na Balkáně, ale zahájilo ho Rakousko-Uhersko, které 28. července 1914 vyhlásilo válku Srbsku a už o den později ostřelovalo Bělehrad. Tak byla odstartována první světová válka, v níž zahynulo přes 8 milionů lidí a 21 milionů lidí bylo vážně zraněno.

29. leden 1914: Když v hospodě praskne pivní sud

Nebezpečné pivní sudy.Následující kuriozitu, kterou Národní politika zveřejnila ve čtvrtek 29. ledna 1914, necháváme bez komentáře.

"Zvláštní neštěstí přihodilo se včera večer ve sklepě hotelu U anglického dvora na Poříčí. Znenadání praskl tam totiž pivní sud a rozlétnuvší se třísky zasáhly 15letého číšnického učně Karla Koroptvičku tak nešťastně v obličeji, že nu vyrazily pravé oko a přerazily nosní kost. Těžce zraněný hoch byl dopraven do nemocnice."

30. leden 1914: Srážka vlaků v ranní mlze

Nádraží v Třebechovicích.Všechny páteční deníky se věnovaly především srážce vlaků, která se v čtvrtek ráno v husté mlze odehrála v Třebechovicích. Kousek za třebechovickou stanicí se s nákladním vlakem srazil rychlík směřující do Prahy. Oba vlaky se měly ve stanici křižovat, rychlík však nádražím v Třebechovicích projel bez zastavení a vzápětí se srazil s vlakem nákladním. "Což svědčí o tom, že buď personál pro panující mlhu nemohl se orientovati, anebo stroj vypověděl z neznámé příčiny službu," přemítal tisk.

Neštěstí si kupodivu nevyžádalo oběti na životech, 16 lidí ovšem bylo těžce zraněno, 9 cestujících pak lehce.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Vláda bude zřejmě moci navyšovat výdaje na obranu nad dvě procenta HDP

Domácí
25. 4. 2025

V ČT se vyhrotil spor mezi ředitelem a radou, Pavel podepsal zvýšení poplatků

Domácí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ