Podle představitelů Českého svazu tělesné výchovy se bourání stadionu na Strahově a prodej tamních pozemků kvůli financování sportu v nejbližší době nechystá. Na dnešní tiskové konferenci v Praze uvedli, že jde pouze o jednu z možných variant, jak v budoucnu získat pro sport peníze.
Zástupci ČSTV prohlásili, že prodej Strahova, kde má v současnosti tréninkové centrum fotbalová Sparta, není na pořadu dne. Svaz si chce nechat vypracovat studie, jak jsou jeho sportovní areály v republice využitelné, nakolik jsou potřebné a kolik by za ně mohl případně utržit.
Plán počítá s tím, že by se na Strahově dohromady uvolnilo 35 hektarů pozemků v ceně sedmi miliard korun. ČSTV z této plochy ale vlastní jen desetinu pozemků, zbytek je Prahy a státu.
Praha se k případnému zbourání stadionu na Strahově staví rezervovaně. Magistrát ani městskou část Prahy 6 nikdo z Českého svazu tělesné výchovy o této možnosti neinformoval. Zástupci města uvedli, že demolice a případná výstavba bytů by vyžadovala změnu územního plánu. Stadion by také musel být vyškrtnut ze seznamu kulturních památek.
ČTĚTE TAKÉ: Za budoucností stadionu na Strahově
"Území Strahova je pro Prahu velmi důležité. Prahu ale nikdo neinformoval, nic takového se neprojednávalo," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Názor metropole by byl pro osud projektu zásadní, neboť Praha vlastní většinu areálu. K možnému zbourání Strahova se nechce příliš vyjadřovat ani Praha 6. "S plány ČSTV se rádi seznámíme, ale o tom, co se bude na Strahově stavět nerozhoduje představa ČSTV, ale územní plán," řekl ČTK mluvčí šesté městské části Martin Šalek. "Svoji vlastní představu o budoucnosti Strahova zveřejníme v průběhu srpna," dodal.
Nový koncept územního plánu, který magistrát připravuje, počítá se dvěma variantami řešení Strahova. Podle jedné by zůstala zachována na většině území sportovní funkce, k přestavbě na bydlení by byl určen severní stadion. "Ve druhé variantě je navržené celé území stadionů jako smíšená plocha, což umožňuje jejich zachování i jejich přeměnu téměř na cokoli," uvedl ředitel Útvaru rozvoje města Bořek Votava.
Zbourání někdejšího spartakiádního stadionu v současné době brání jeho zapsání v seznamu kulturních památek. "Strahovský stadion je kulturní památkou a jeho demolice je z tohoto důvodu nepřípustná," řekl ČTK ředitel pražského územního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Michal Zachař. Ze seznamu ho může vymazat "z mimořádně závažných důvodů" ministerstvo kultury.
Na ploše Strahovského stadionu má tréninkové centrum fotbalová Sparta, kterou rovněž nikdo nekontaktoval. "Informace o možném bourání Strahova máme pouze z médií. Vycházíme z nepopiratelného a zásadního faktu, že máme podepsanou platnou dlouhodobou nájemnou smlouvu. Budeme čekat, zda klub někdo osloví po oficiální linii a bude se nás dotazovat na nájemní smlouvu a jednat s námi," řekl ČTK mluvčí klubu Ondřej Kasík.
Sparta zatím nepřemýšlí o tom, že by se musela někam stěhovat. "Tréninkové centrum slouží nejen Spartě, ale i široké mládežnické základně. Pro nás je to optimální zázemí a nepřemýšlíme, že bychom se někam stěhovali," dodal Kasík. Sparta centrum otevřela v roce 2003, do výstavby tehdy investovala 261 milionů korun.
Projekt by narazil také u Českého vysokého učení technického. To odmítá, že by na pozemcích, na kterých stojí koleje, měly vyrůst luxusní byty. Podle Ilony Prausové z rektorátu ČVUT patří pozemky pod budovami městu, samotné stavby ale vlastní univerzita. "V tuto chvíli nemáme finance na nové koleje a na koupi pozemku," řekla. Stavba bytů proto podle ní není reálná. Připustila ale, že kvůli tomu existuje na ČVUT tlak, protože jsou dané pozemky velmi lukrativní.
Foto: www.profimedia.cz, ČTK