Politici se na nočním jednání neshodli. Ve volební den prezidenta je tak jistá jen jedna věc: vyjednávání o tom, jak zákonodárci zvolí hlavu státu, začnou hned od rána. Naopak je nejisté, jestli se vůbec volit začne.
Ani večerní jednání vedení obou komor parlamentu nerozhodlo o tom, jak a zda sněmovna a Senát vyřeší spor o veřejnou či tajnou volbu prezidenta. Parlament v pátek společnou schůzi zahájí, obě komory pak budou o způsobu volby hlasovat. V případě, že se neshodnou, přijde na řadu dohadovací řízení - jednání ve stejném obsazení jako ve čtvrtek večer. Přesto předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že se zítra jedno, dvě nebo tři kola prezidentské volby uskuteční.
"Nejprve budou obě komory hlasovat o veřejné volbě, pak o tajné. Pokud neprojde ani jedna, přistoupíme k dohadovacímu řízení," popsal možný průběh jednání šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Oba také vyloučili, že by se sněmovna snažila silou přehlasovat Senát, který kontroluje ODS.
Co to znamená pro politické strany? ODS může včerejšek považovat za černý den. Jako jediná strana trvala na tajné volbě prezidenta. Pokud měla pro svého čestného předsedu domluvené hlasy cizích poslanců, může na ně zřejmě zapomenout.
Patová situace naopak nahrává komunistům. Cena jejich hlasů stoupá. ČSSD se zbavila strašáku, že při tajné volbě někteří její zákonodárci dají hlas Václavu Klausovi, a nikoliv oficiálnímu kandidátovi strany Janu Švejnarovi.
Navíc nejistota nahrává Paroubkově straně ještě v jedné věci. V ČSSD se mluví o plánu, jak ponížit Václava Klause. Strana by tak dlouho protahovala volbu, až by prezidentovi skončilo funkční období. Klaus by si pak musel zabalit věci v kanceláři a opustit Hrad.
Noční jednání vedení sněmovny a Senátu začalo po obratu komunistů: ti v prvním kole chtějí volit Jana Švejnara a zároveň kývli na veřejnou volbu.
VÍCE ČTĚTE: Komunisti chtějí volit veřejně. A Švejnara
Atmosféra v parlamentu v noci ze čtvrtka na pátek tak byla napjatá. Předseda senátorského klubu SNK Josef Novotný zpravodaji serveru TÝDEN.CZ prozradil: "Myslím si, že se dnes neshodneme." Jeho odhad byl správný.
Za složité označil jednání i šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa (KDU-ČSL) „Jsme zpátky na startovní čáře, na dohodu to nevypadá. Některé poslanecké kluby se odvolávají na názory právníků a nechtějí ustoupit," popisoval ve čtvrtek v noci.
O nervózní atmosféře před schůzkou svědčí i chování místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové (ODS). Vyháněla novináře z chodby u dveří, za kterými politici jednali.
„Představovala bych si, že tak závažné jednání bude od novinářů více izolováno," řekla Talmanová udiveným novinářům.
Foto: Robert Zlatohlávek
Grafika: ČTK