Konflikt pražských bezdomovců skončil v polovině července střelbou. Výstřel do jednoho z nich vyšel z legálně držené zbraně ženy žijící rovněž na ulici. Šestapadesátník skončil tehdy mimo ohrožení života. Pomatená střelkyně zbraň skutečně vlastnila, a navíc legálně.
Poklidné nedělní odpoledne na pražském Těšnově narušila před třemi měsíci střelba. Za bílého dne namířila bezdomovkyně hlaveň své pistole v rušné části města na pěší zóně, obvykle v tuto dobu plné lidí, na muže, rovněž bezdomovce. Naštěstí ho na životě neohrozila, ale prostřelila mu ruku. Do vězení přesto nejspíš nepůjde. Nešťastnice trpí psychickou poruchou a v podstatě v danou chvíli nevěděla, co dělá. O to spíš je zarážející, že zbraň vlastnila úplně legálně.
Drobná, sotva metr a půl vysoká žena ve středním věku před časem žila běžný život. Pak ale skončila na ulici a projevila se u ní psychotická porucha. Z ostatních bezdomovců měla strach, až jednoho dne proti jednomu z nich zmáčkla spoušť. Teď je podle informací redakce v péči lékařů.
"Na základě znaleckého posudku z oboru psychiatrie byli kriminalisté nuceni celý případ odložit," uvedla pro TV Barrandov mluvčí pražské policie Hana Jeřábková. Kriminál tak nemocnou ženu pravděpodobně nečeká. Z důvodu nemoci navíc nenaplnila skutkovou podstatu činu. "Z důvodu, že tato čtyřiačtyřicetiletá žena není plně trestně odpovědná, podali kriminalisté soudu návrh na ochranné léčení, a to ústavní formou," doplnila mluvčí.
Nepříčetné výstřely
I když byl minimálně v době střelby duševní stav střelkyně evidentně vážný a nepříčetný, zbraň, ze které tehdy vystřelila, vlastnila právem. Stejně jako zbrojní průkaz, který měl ještě pár let platit. "Kriminalisté zjistili, že střílela z legálně držené zbraně," potvrdila Jeřábková.
Jenže to je právě ten problém. Zdravotní stav žadatele o zbrojní průkaz posuzuje lékař před jeho vydáním, nároky navíc nejsou nízké. Po vydání už ale nikdo nekontroluje, jestli se u držitele průkazu - a logicky i zbraně - něco nezměnilo. Třeba jestli, stejně jako v případě pražské střelkyně, se držitel oprávnění nestal nepříčetným nebo třeba nezačal brát drogy. Ani takoví o průkaz nepřijdou, než prostě vyprší jeho platnost. Od července se zbrojní pasy navíc vydávají nikoli na pět, ale dokonce na deset let.
Psycholog? Není nutné
Konkrétně posudek psychologa není ze zákona nezbytně nutný. Záleží jen na praktickém lékaři, jak se rozhodne. "Zdravotní způsobilost posuzuje praktický lékař, který vydá na základě lékařské prohlídky posudek. Žadatele ale může poslat i na psychologické vyšetření v případě, když uzná, že je třeba," vysvětluje Petra Strašilová z policejního prezidia pro TV Barrandov.
Psychicky nemocného držitele průkazu může "odzbrojit" v podstatě jen jeho lékař, za předpokladu, že si změn na svém pacientovi všimne. "V případě, že zdravotní stav držitele zbrojního průkazu není způsobilý k tomu, aby držel zbraň, tak ho lékař podrobí dalšímu vyšetření," říká mluvčí prezidia Strašilová. To ale platí jen za předpokladu, že nemocný člověk lékaře navštíví. Druhou možností pak je, že ho někdo policii udá.