Pracovní trh
Studie: Mezi pracujícími v Česku přibylo vzdělaných lidí
26.05.2013 10:20
Mezi zaměstnanými v Česku přibylo v uplynulých letech vzdělaných lidí. Zatímco v roce 1995 převažovali pracující se základním nebo středoškolským vzděláním bez maturity, o patnáct let později bylo více zaměstnaných s maturitním a vysokoškolským vzděláním. Ukázala to studie Národního ústavu pro vzdělávání o uplatnění absolventů na pracovním trhu.
Před osmnácti lety bylo v Česku zaměstnáno 2,2 milionu lidí se středním vzděláním bez maturity a 590 tisíc lidí se základním vzděláním nebo bez vzdělání. Maturitní vysvědčení mělo tehdy 1,6 milionu zaměstnaných a vysokoškolský diplom zhruba 530 tisíc.
V roce 2010 bylo mezi zaměstnanými už téměř 1,9 milionu středoškoláků s maturitou a 900 tisíc vysokoškolsky vzdělaných. Naopak počet zaměstnaných s nematuritním středním vzděláním klesl na 1,8 milionu a bez vzdělání na 240 tisíc, uvedli autoři studie.
Podle nich stále nejvíce lidí v Česku pracuje ve výrobě, průmyslu a ve stavebnictví. V tomto sekundárním sektoru bylo před třemi lety zaměstnáno téměř 1,8 milionu lidí. Proti roku 1995 ale jejich počet klesl o více než 220 tisíc. Tento pokles se ovšem týká i Evropské unie a lze ho čekat i v budoucnu, píše se ve studii. Podle ní ale i přes zmíněný celkový pokles v některý dílčích odvětvích zaměstnaných přibylo jako například ve výrobě elektrických a optických přístrojů, plastových výrobků nebo dopravních prostředků.
Vůbec nejvíce se podle studie zvýšila od roku 1995 zaměstnanost v oblasti nemovitostí, pronájmu, vývoje a výzkumu, a to o 62 procent. Nejrychleji rostoucími profesními skupinami pak byli pečovatelé, pomocní ošetřovatelé a sociální pracovníci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.