Tajné zbraně <span>dopravní policie:</span> váhy či vrtulník

Domácí
21. 6. 2008 10:30
Na magistrále se mějte na pozoru. Policie zde měří rychlost &quot;úsekově&quot;.
Na magistrále se mějte na pozoru. Policie zde měří rychlost &quot;úsekově&quot;.

Mýtné brány dopravní policie zatím nevyužívá. Jak dlouho ještě?Už zdaleka nejen radary dokáží usvědčit na tuzemských silnicích hříšníky za volantem. Dopravní policie disponuje celou řadou "tajných zbraní", jejichž prostřednictvím snadno přistihne řidiče při porušování předpisů i na dálku. Nejčastějšími odhalenými prohřešky jsou rychlá či riskantní jízda, u kamionů pak přetížený náklad.

U silnice je často nepotkáte celé týdny. Přesto se tím nenechte zmást, příslušníci dopravní policie zůstávají "ve střehu". Jen se od krajnic stále častěji stěhují k moderním přístrojům, které odhalují hříšníky za volantem za ně.

Naposledy to předvedli například strážci zákona na Mělnicku a Blanensku. Na přelomu května a června jim došla trpělivost s riskantní jízdou motorkářů. Rozhodli se proto, že si na ně posvítí. A aby jim hříšníci na rychlých strojích nepláchli, vzali si na pomoc vrtulník s kamerou.

Čím vás mohou nachytat? 

* Kontrola svrchu. Letecká složka policie má k dispozici 14 vrtulníků, které využívá i ke kontrole způsobu jízdy.

* Vážení. Na dálnici D1 je zabudována na 34. kilometru váha, která usvědčí kamiony z toho, že jezdí přetížené. Policisté mají ještě dalších deset mobilních souprav.

* Úsekové měření rychlosti. Zatím na některých místech v Praze, hrozí, že by se mohlo objevit i na dálnicích díky mýtným branám. Porovná se průměrná rychlost mezi dvěma úseky.

* Dodržování bezpečné vzdálenosti. Zřejmě neprojde novelou zákona o silničním provozu, policie navíc nemá drahé přístroje. Řidiči se tak budou orientovat podle dopravních značek na vozovce.

* Kontrola "v civilu". Málo využívaná možnost, jak odhalit piráty silnic přímo v terénu.

Podobných zátahů má navíc do budoucna přibývat. "Plánujeme častější využívání vrtulníku v preventivní činnosti," potvrzuje on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Policejního prezidia Veronika Benediktová.

Na letecké službě policie parkuje v současné době 14 vrtulníků. Kromě dopravně bezpečnostních akcích je policisté využívají i k dohledu nad plynulostí provozu či ke kontrole, zda nákladní vozidla dodržují zákaz předjíždění na dálnicích.

Zvažte, jak jste těžcí

Nepřiměřená rychlost a nedodržení bezpečné vzdálenosti byly hlavní příčiny únorové hromadné srážky na dálnici D1. Během několika minut se zde odehrálo 93 nehod a celková škoda se vyšplhala na 28 milionů korun.

TAKÉ ČTĚTE: Vyšetřování nehody na D1 skončilo

A to je přitom autostráda z Prahy do Brna jedním z nejsledovanějších míst. Od června zde na nákladní vozy na 34. kilometru číhá do vozovky zabudovaná váha, která kontroluje, zda kamiony nejezdí přetížené.

Policie má k dispozici celkem deset souprav mobilních vah.Policie má navíc k dispozici ještě deset dalších souprav mobilních vah.

Řidičům osobních aut zase hrozí, že s nástupem elektronických vinět namísto dálničních známek se mýtné brány začnou využívat i k takzvanému úsekovému měření rychlosti. Tedy že se bude zaznamenávat čas, za nějž vozidlo urazí vzdálenost mezi jednotlivými branami.

Ten by se přepočítal do průměrné rychlosti. A pokud by přesáhla povolenou stotřicítku, čekala by řidiče mastná pokuta.

Ministerstvo dopravy se sice ústy mluvčího Karla Hanzelky zaklíná, že něco podobného nedopustí, policie se však na možnost takového využití mýtných bran ptala již začátkem minulého roku. Dá se proto očekávat, že nezřízené závodění na dálnici D1 v řádu několika let skončí.

Provoz v Česku? Auta nalepená na sebe

Na magistrále se mějte na pozoru. Policie zde měří rychlost Právě úsekové měření rychlosti již řidiče straší na některých místech v Praze.

"Rychlost se tímto způsobem kontroluje například na jižní spojce či na magistrále," upozorňuje dopravní expert Stanislav Huml.

Podle něj je to zaručený způsob, jak řidiče ukáznit. A ještě více by uvítal, kdyby policisté opět vyrazili do terénu v civilních autech.

"Na tuto možnost se zapomíná. Přitom právě tak se dá odhalit nejvíce silničních pirátů," myslí si Huml.

Mezi typické nešvary zdejších šoférů patří zejména nedodržení bezpečné vzdálenosti. Znáte to jistě všichni. Na úzké okresní silnici jedete v koloně aut devadesátkou. Vtom se za vás přiřítí sportovní vůz a nedočkavě vyhlíží okamžik, kdy vás "myškou" předjede.

Přístroj, který v Německu dohlíží na dodržení bezpečné vzdálenosti.Expertní komise tomu chtěla udělat přítrž. Její plán však ztroskotal, protože se členové skupiny neshodli na tom, jaký způsobem by se měla měřit ona bezpečná vzdálenost. V Německu k tomu účelu mají speciální přístroje. Jejich pořizovací cena však sahá do statisíců korun.

Ústřední automotoklub chce proto prosadit alespoň úspornější variantu. A sice že by řidiče na dodržení zásady bezpečných odstupů stejně jako v zahraničí (například ve Francii) upozorňovaly dopravní značky - bílé šipky na vozovce.

"Pokud by řidič viděl dvě šipky, ví, že v případě brzdění auta před ním by měl zvládnout zastavit i on. Když by viděl pouze jednu, už riskuje," popisuje mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik.

Foto: Jan Schejbal, tenzovahy.cz, Polizei Düsseldorf

Další čtení

Safari Park Dvůr Králové otevřením areálů afrického a lvího safari zahájil hlavní letní sezonu, 1. května 2025, Dvůr Králové nad Labem, Trutnovsko. Návštěvníci v takzvaném afrika trucku.

Safari Park Dvůr Králové nad Labem dnes zahájil letní sezonu, přišly tisíce lidí

Domácí
1. 5. 2025
U příležitost 105. výročí zahájení strojírenské výroby výrobce zámků a kování Tokoz byla 1. května 2025 na Zámku Žďár nad Sázavou veřejnosti otevřena výstava mapující historii firmy.

Žďárská firma Tokoz slaví 105 let strojírenské výroby, výstava je na zámku

Domácí
1. 5. 2025
růvod studentského majálesu, 1. května 2025, Praha.

Prahou prošel průvod studentů, zahájil třináctý ročník Studentského Majálesu

Domácí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ