Téměř dvě třetiny Čechů jsou pro <span>trest smrti</span>

Domácí
12. 6. 2008 15:52
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV České republice by podle názoru téměř dvou třetin lidí měl existovat trest smrti. Vyplývá to z květnového průzkumu, který dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Opačný názor vyslovila přibližně třetina Čechů. Šest procent lidí neví.

Pro trest smrti je v posledních čtyřech letech průměrně 60 procent občanů. Počet jeho odpůrců však stále narůstá.

Podle průzkumu 28 procent Čechů tvrdí, že trest smrti "rozhodně má existovat", 34 procent lidí si myslí, že "spíše má existovat". Rozhodně proti trestu smrti se vyjádřilo 11 procent dotázaných. "Spíše nemá existovat" podle 21 procent lidí.

S trestem smrti souhlasila v posledních letech nadpoloviční většina veřejnosti, přesto stoupá skupina lidí, kteří trest odmítají. Ze 13 procent v roce 1992 stoupl do letoška počet odpůrců o 19 procentních bodů.

Statisticky významně častěji jsou podle průzkumu pro absolutní trest příznivci komunistů. Celých 45 procent z nich uvedlo, že trest smrti "má rozhodně existovat". Mezi zastánce trestu smrti patří častěji lidé, kteří by se voleb do Poslanecké sněmovny vůbec neúčastnili (38 procent) a respondenti s deklarovanou špatnou životní úrovní (37 procent).

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ