Testy, které skládaly tisíce studentů, připravila společnost Scio. Na základě jejich úspěšného napsání přijme v České republice nové posluchače devět fakult vysokých škol. Zkoušky jsou několikahodinové a v celé zemi probíhaly na více než dvou stovkách středních škol.
Testy, které společnost vypracovává, se skládají z předmětů: angličtina, němčina, matematika, základy společenských věd a obecně studjiní předpoklady. V prvním termínu Scio organizuje jen poslední dva jmenované.
První velkou zkouškou byl pro mnohé studenty test z obecně studijních předpokladů, na který měli přes sto minut času.
Mnozí se ale soustředili pouze na otázky, jež jim nedělaly takové problémy, protože věděli, že v termínu test nestihnou. Jiní se už předem přihlásili na další termín srovnávacích zkoušek, které proběhnou v dubnu. Tehdy se k předmětům společenské vědy a obecně studijní předpoklady přidají ještě matematika, angličtina a němčina. Každý student může zkoušku absolvovat až třikrát, v platnost pak vejde nejlepší výsledek.
Přednosti srovnávacích testů
Tyto testy kladně hodnotí hlavně pedagogové, ale také rodiče i studenti. Velkou předností jsou výsledky testů, které se studenti dozvědí již večer, v den konání zkoušky, a to na internetu, kde si najdou takzvaný klíč a podle něj si ověří, zda u zkoušky uspěli.
"Počítač pomocí skeneru vyhodnotí jeden test za dvě sekundy, těch šest set testů bychom kontrolovali několik dní," vypočítává pedagog další přednost zkoušek. Podle něj testy absolvují také někteří profesoři z vysokých škol, aby věděli, dle jakých kritérií jsou ti nejlepší studenti vybíráni.
Foto: archiv