Grand Hotel Kosmos, v němž mohou návštěvníci strávit 28 let nebo udat svého příbuzného za protirežimní smýšlení, naproti němu škola, kde se promítá film Láska a vášeň v socialistickém seriálu. Nejen tyto dva stany vyrostly na pražském Střeleckém ostrově v rámci oslav patnácti let činnosti společnosti Člověk v tísni.
K TÉMATU: Na Kubě jsme nezastupitelní, říká Šimon Pánek
Na Střeleckém ostrově vyrostlo také pódium pro dětské divadelní představení a hudební produkce a stan, kde se od čtyř hodin odehrával asi nejzajímavější bod programu. „Na počátky Člověka v tísni tu budou vzpomínat otcové-zakladatelé," říká s nadsázkou vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni Adéla Pospíchalová.
Tím, kdo s nápadem zabývat se humanitární pomocí přišel, byl novinář Jaromír Štětina, který v roce 1992 inicioval vznik sbírky na pomoc Náhornímu Karabachu a následně agentury Epicentrum. „Tehdy jsme fungovali jako sdružení mladých altruistů, dnes je z toho profesionální továrna vycházející z nejmodernějších principů humanitárních věd," vzpomíná na dobu před patnácti lety Štětina. „Je to ale dobře, poskytování pomoci není jednoduchá věc. Nejdůležitější je, že pocity soucitu a pochopení pro člověka v nouzi zůstávají v tomhle kolosu hlavními imperativy," dodává na vysvětlenou.
Dalšími hosty oslav byli kromě současného ředitele Šimona Pánka třeba novinářka Petra Procházková, bývalý ředitel České televize Ivo Mathé (za jehož ředitelování se Člověk v tísni stal nadací ČT), ředitel festivalu Jeden svět Igor Blaževič a další.
Projekty zahraniční i tuzemské
V několika stanech představil Člověk v tísni své probíhající projekty. Ve stanu s nápisem ŠKOLA se vzpomínalo na minulé doby při sestřihu „erotických" scén z dobových seriálů. Speciální „zábavný" program vznikl speciálně při příležitosti oslav, jinak Člověk v tísni školám nabízí v rámci projektu Jeden svět na školách vzdělávací filmy doprovázené metodickými materiály například k tématům lidských práv, dětské práce, přijímání jinakosti nebo třeba drog.
V sousedních stáncích si mohli zájemci koupit výrobky lidí z Namibie, jejichž rodina byla postižena virem HIV a nemocí AIDS, nebo se stát členy Klubu přátel Člověka v tísni tím, že budou na činnost společnosti přispívat pravidelně.
Stan Grand Hotel Kosmos připomněl atmosféru některých zemí, kde jsou potlačována lidská práva, například Kuby nebo Běloruska. „Přijďte a navštivte Grand Hotel Kosmos, připraven je bohatý společenský program, příjemné prostředí, pobyty v délce 28 let. V recepci hotelu uspořádáme prezentaci nových zajímavých destinací," představoval lákadla stanu návštěvníky Jiří Knitl z oddělení lidských práv.
Po šesté hodině večerní už organizátoři odhadli počet návštěvníků, který se na ostrově vystřídal, na víc než tisícovku. „S akcí jsme rozhodně spokojeni," shrnula dojem Adéla Pospíchalová.
Z historie Člověka v tísni |
Před patnácti lety, v roce 1992, vzniká na popud Jaromíra Štětiny sbírka SOS Náhorní Karabach a novinářsko-humanitární tým Epicentrum. Humanitární aktivity později přebírá Nadace Lidových novin a v roce 1994 Česká televize – vzniká Nadace Člověk v tísni při České televizi (v roce 1999 změněna v o. p. s. Člověk v tísni, společnost při ČT). Celkem za dobu své činnosti Člověk v tísni pomohl podle vlastních údajů přímo víc než milionu lidí, nepřímo dokonce téměř třem milionům, vyhlásil 22 SOS sbírek a opravil 241 škol. Mezi nejznámější akce, které Člověk v tísni organizoval, patří sbírky SOS dítě v nouzi na pomoc dětem v Bosně a Hercegovině, SOS Srí Lanka vyhlášená po vlně tsunami v roce 2004 nebo SOS Morava a Slezsko a SOS Povodně, které pomáhaly v letech 1997, 2002 a 2006 zaplaveným oblastem. Společnost zaštítila i projekt Varianty, jehož součástí byla kampaň proti rasismu a intoleranci Be Kind To Your Local Nazi. Zahraniční mise Člověka v tísni pomáhaly (nebo ještě pomáhají) mimo jiné v Čečensku, v Afghánistánu nebo na Kubě. Od roku 1999 každoročně pořádá festival dokumentárních filmů Jeden svět, který během devíti ročníků navštívilo přes 280 tisíc diváků. Od roku 2005 bojuje proti sociálnímu vyloučení některých skupin v Česku, například v projektu Likviduj! www.ceskaghetta.cz nebo později v rámci integrovaných Programů sociální integrace. Více informací o těchto i dalších projektech na www.clovekvtisni.cz. |
Foto: ČTK