Jako sousedy Češi nechtějí mít především narkomany, alkoholiky a lidi s kriminální minulostí. Tři pětiny dotázaných pak odmítají bydlet vedle psychicky nemocných. Necelá třetina Čechů by v sousedství nechtěla lidi s jinou barvou pleti nebo cizince. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Narkomany by netolerovalo 87 procent lidí, alkoholiky 73 procent a kriminálníky 72 procent. V případě psychicky nemocných lidí je to 61 procent, což je o sedm procentních bodů méně než před rokem. Přístup k těmto skupinám se příliš neliší podle pohlaví, věku, vzdělání nebo životní úrovně dotázaných. "Česká veřejnost je v jejich hodnocení názorově homogenní," uvedli statistici.
Lidi jiné barvy pleti nechce za sousedy 31 procent veřejnosti, meziročně o šest procentních bodů méně. Cizince odmítá 29 procent lidí, homosexuály 19 procent, lidi jiného náboženského přesvědčení 18 procent a kuřáky 17 procent lidí. U dalších skupin, jako jsou bohatí a chudí, handicapovaní, lidé s jiným politickým přesvědčením a mladí či staří, už míra netolerance nepřekročila deset procent.
Průzkum se poprvé uskutečnil v roce 2003. Od té doby jsou výsledky poměrně stabilní. "Výjimkou je nárůst netolerance ke skupinám, které mohou být spojovány s projevy radikálního islamismu v Evropě (cizinci, jiné náboženství, jiná barva pleti), ke kterému došlo v roce 2015," uvedlo CVVM. Proti prvnímu průzkumu naopak postupně kleslo odmítání lidí s homosexuální orientací na méně než polovinu.
Statistici letos zjišťovali také rozdíly mezi voliči Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Zemanovi voliči podle nich ve vyšší míře odmítají za sousedy cizince, homosexuály, lidi s jinou barvou pleti a jiným náboženským přesvědčení a také bohaté lidi. Podobný přístup mají lidé s nízkou životní úrovní. Starší lidé častěji v sousedství nechtějí lidi jiné barvy pleti a cizince.
Průzkum se uskutečnil od 3. do 15. března a zúčastnilo se ho 1061 lidí.