Týrání hrozí až 80 tisícům dětí, tvrdí SOS dětské vesničky

Domácí
25. 9. 2014 13:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Až osmdesáti tisícům dětí v Česku hrozí týrání nebo zanedbávání. Podle odhadů je ohlášena jen asi desetina případů, loni jich bylo 7527. Na dnešní tiskové konferenci to uvedlo sdružení SOS dětské vesničky. Proto sdružení rozjíždí informační kampaň "Tak snadno se to nepozná", která má lidi motivovat, aby svá podezření ohlásili.

Signálů, jak poznat týrané dítě, je podle odborníků mnoho a jsou velmi různorodé. Kromě viditelných znaků, jako jsou modřiny nebo zlomeniny, může být dítě zamlklé, neprojevující emoce, samotářské a bez sebevědomí. Pozornost by lidé měli věnovat dětem, jejichž chování se náhle změní, například se bez zjevného důvodu výrazně zhorší ve škole.

"Dítě nemusí být špinavé nebo smutné. Mohou to být i děti draze oblečené, čisté, ale projevují se agresivně," uvedla Jana Machová z oddělení sociálně-právní ochrany dětí pražského magistrátu. Zároveň varuje, že častěji je dětem nesprávně nevěřeno, než věřeno. Dítě, kterému dospělý nevěří, se pak už často nezkusí svěřit se svým trápením někomu jinému.

Ilustrační foto."Týrané dítě si neumí říct o pomoc, protože jeho psychika není dost zralá, a navíc má strach, aby nebylo ještě více trestáno," řekla klinická psycholožka Pavla Volfová, který pracuje s dospělými traumatizovanými syndromem týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte.

Až polovinu případů týrání děti pomohou odhalit dětští lékaři nebo učitelé." Když lidé zjistí podezření na jakoukoli agresi vůči dětem, a nechtějí jít rovnou na policii, měli by kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dětí, případně dětské krizové centrum nebo školního pedagogicko-psychologického poradce," řekla vedoucí 3. oddělení obecné kriminality z pražského krajského policejního ředitelství Alena Kolářová.

Podle odborníků je důležitá i následná péče o dětské oběti, protože až ve třech čtvrtinách případů se může přenášet na další generaci. "Děti, které byly týrané či zanedbávané, se pak často v dospělosti chovají ke svým potomkům podobným způsobem. Nedokážou jim poskytnout spolehlivé zázemí, protože samy žádné nepoznaly," dodala Volfová.

Loni bylo nahlášeno 7527 případů týrání, sexuálního zneužívání a zanedbávání. V zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc skončilo 396 z nich. Ze 192 dětí, které musely být převezeny do nemocnice, jich tři čtvrtiny skončily s trvalým tělesným postižením. Následky zanedbání péče či týrání nepřežilo devět dětí.

Kampaň chce v první fázi veřejnost upozornit na téma týraných dětí pomocí venkovní reklamy a inzerce v tisku a na webech. Ve druhé fázi od jara 2015 bude pokračovat i na školách, kde budou odborníci radit přímo dětem, kam se obrátit, když se oni nebo jejich kamarádi ocitnou v takové situaci.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ