Po pádu komunistického režimu bylo jen otázkou času, kdy sovětské armádní jednotky opustí území Československa. Přesně před 30 lety, 26. února 1990, byla podepsána dohoda mezi Československem a Sovětským svazem o odsunu sovětských vojsk. Vyjednávání mezi oběma stranami začalo již o měsíc dříve. A poslední sovětské jednotky území opustily v polovině roku 1991.
Prvotní vděčnost za osvobození od německé okupace v roce 1945 vystřídala u československého obyvatelstva nenávist. Odsun vojsk byl jedním z prvních požadavků veřejnosti po sametové revoluci. A není se čemu divit. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. srpna na 21. srpna 1968 muselo Československo ratifikovat dohodu, která pobyt vojsk na našem území právně potvrdila. A z jediné země východního bloku, kde se po druhé světové válce nenacházela sovětská vojska, jsme se stali zemí, kde najednou bylo 150 tisíc sovětských vojáků.
I když se jejich počet postupně zmenšoval, porevoluční jednání mezi oběma stranami neprobíhala úplně hladce. Česká delegace v čele s ministrem zahraničí Jiřím Dientsbierem požadovala co nejrychlejší stažení okupačních vojsk. Jak Dienstbier píše ve svých pamětech, sovětská strana, stejně jako v roce 1968, argumentovala obranou proti možnému německému revanšismu. Nakonec byl původní termín odchodu posunut o rok, jednotky tedy měly odejít do poloviny roku 1991.
Slavnostní podepsání dohody se uskutečnilo v moskevském Kremlu. Dokument signovali ministři zahraničí obou států. Za českou stranu Jiří Dienstbier, za sovětskou pak Eduard Ševardnadze. Na podepsání dohlíželi i oba státníci Václav Havel i Michail Gorbačov.
Do poloviny roku 1991 opustilo československé území 73 500 vojáků a dalších 39 tisíc rodinných příslušníků. S nimi odcestoval i velký počet vojenské techniky.
Z dalších států východního bloku právě z Československa odešla sovětská armáda jako první. V Polsku byl odchod vojsk ukončen až v roce 1993 a z bývalého východního Německa odešli ještě o rok později.
Po odchodu sovětských vojsk zůstaly škody, které byly československou federální vládou vyčísleny na 14,8 miliardy korun. Likvidace ekologických škod stále není dokončena. Mezi nejzatíženější oblasti patří například vojenský prostor Milovice. Území bylo potřeba vyčistit od munice a z půdy bylo odčerpáno tisíce litrů ropných produktů. A i když sovětská armáda opustila československé území před necelými 30 lety, pozůstatky po ní je možné stále dohledat i dnes.