Národní památkový ústav odhalil nebývalý skandál. Ukázalo se totiž, že tuto státní instituci dlouhodobě tunelovala její vlastní účetní. Žena údajně z konta památkářů opakovaně posílala peníze svému synovi, který z nich pak hradil dluhy z podnikání nebo je používal pro svou potřebu. Pracovnice ústavu údajně tímto způsobem zpronevěřila přes 16 milionů korun. Informaci přinesly Hlavní zprávy TV Barrandov.
Účetní z pražské pobočky odsávala památkářům peníze po menších částkách celé tři roky, přesně od října 2009 do loňského prosince. A nikdo na to nepřišel. Až když se generální ředitelství památkového ústavu rozhodlo zavést centrální účtárnu a pustilo se do kontroly oblastních účtů, objevili šéfové v Praze první nesrovnalosti. Pak se ukázalo, že zpronevěra dosahuje obřích rozměrů. "My jsme na základě interního auditu podali trestní oznámení a pak už jednala policie. S paní účetní byl okamžitě rozvázán pracovní poměr," řekla TV Barrandov generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
Pracovnice účtárny posílala podle informací televize Barrandov peníze svému synovi, který si ve svém podnikání - konkrétně v oblasti prodeje tenisových pomůcek - nevedl moc dobře. V Praze-Bubenči měl muž několik let tenisovou prodejnu, ale před půlrokem ji opustil a podle místních tam po něm zůstaly dluhy. "Kde se zdržuje, to nevím. Všechno si odvezl a někam se ztratil. Stihl to ještě před povodní, která to tady zatopila začátkem června. Vím, že tu dluží asi tři sta tisíc korun," řekl reportérovi Petr Zelenka, který střeží vstup do objektu. Při volání na mobilní telefon, který podnikatel používal, operátor hlásí, že volané číslo je mimo provoz
Matka údajně synovi posílala peníze z konta památkářů v průměru šestkrát měsíčně, částky se podle auditu pohybovaly od deseti do sto padesáti tisíc korun. Celkovou škodu vyčíslil Národní památkový ústav na 16,9 milionu korun. "Samozřejmě, že peníze budeme vymáhat zpět," tvrdí ředitelka Goryczková.
Kvůli rozsáhlé zpronevěře, jejíž detaily se dostaly na veřejnost až teď, přišel už na jaře o místo šéf pražské pobočky památkového ústavu. "Musím kriticky říct, že kontrola ze strany vedení pražského územního pracoviště byla evidentně zanedbána a to byl také jeden z důvodů, proč nakonec ředitel ve své funkci skončil," dodává Naděžda Goryczková. Nebýt přechodu na centrální účtárnu, na zpronevěru by se podle ní nepřišlo zřejmě dodnes. Nový ředitel pražských památkářů Ondřej Šefců nechtěl skandál s bývalou účetní nijak komentovat.
Případ míří před soud. Státní zastupitelství obžalovalo oba hlavní aktéry - účetní a jejího syna. Ten měl podle policie vědět, že utrácí zpronevěřené peníze. Stíhaná dvojice za to může zaplatit až deseti lety svobody.