Údaje zdravotních pojišťoven pomohou odhalit týrání

Domácí
3. 12. 2010 10:50
Údaje o zdravotním ošetření mohou pomoci odhalit případy týrání (ilustrační foto).
Údaje o zdravotním ošetření mohou pomoci odhalit případy týrání (ilustrační foto).

Dítě má často zlomeniny, podlitiny, střídá zdravotní střediska či nedochází na preventivní prohlídky. Takové informace by úřady upozornily na to, že dítě je nejspíš obětí týrání. Stačilo by zavést počítačovou databázi, která by shromažďovala údaje zdravotních pojišťoven.

S projektem přišel Fond ohrožených dětí. "Díky databázi by bylo možné vyhledat děti, s nimiž rodiče nedochází na preventivní kontroly, i děti, které byly ošetřeny s podezřelými diagnózami, případně opakovaně ošetřeny pro úrazy na pohotovosti," přibližuje fungování projektu ředitelka fondu Marie Vodičková. Lékař by potom podezření nahlásil příslušnému oddělení sociálně-právní ochrany dětí, který by do rodiny vyslal sociální pracovnici.

Většina případů zůstává neodhalena

Jedním z hlavních přínosů databáze je to, že by upozornila na týrání i malých dětí, které ještě nechodí do školek nebo škol a jejich problému si tak nemá kdo všimnout. To oceňuje i ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

"Určitě je takový projekt chvályhodný a potřeba, protože statistiky týraných a zanedbaných dětí jsou jen špička ledovce, většina případů zůstane neodhalena. Takže každá cesta, která odkryje latentní ubližování, je potřeba," říká.

Ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.Fond ohrožených dětí projekt už před sedmi lety nabídl ministerstvu práce a sociálních věcí. To nejdřív myšlenku nadšeně uvítalo, pak ale zájem ochladl. Prý by projekt stál moc peněz.

"To mi vůči těm ohroženým dětem přišlo hodně bezohledné," zlobí se ještě dnes na státní úředníky ředitelka fondu. Proti bylo i ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny naopak byly ochotné spolupracovat, námitky prý neměl ani Úřad na ochranu osobních údajů.

Projekt by pomohl, ale nebude

Realizaci projektu neplánuje ani současné vedení resortu. Argumentuje tím, že vzniká program se stejným cílem, ale na jiné bázi - tzv. systém včasné intervence. "Gestorem je ministerstvo vnitra, které systém už ve zhruba 30 městech pilotně ověřuje," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Kriminální policie však upozorňuje na to, že oba projekty jsou zaměřeny na jiné typy informací. A projekt Fondu ohrožených dětí by policisté určitě uvítali. Systém včasné intervence totiž propojuje pouze informace od "sociálek" a policie. Dříve, když se problémová rodina přestěhovala (což tyto rodiny dělají často) nebo přihlásila dítě na jinou školu, neměly úřady ani policisté možnost zjistit jejich "historii".

"Pokud by se takhle propojily informace i ze zdravotních zařízeních, bylo by to výborné," míní mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. „Už teď mají lékaři, stejně jako škola, oznamovací povinnost a hlásí podezřelé podlitiny, neléčené zlomeniny a podobně. Když ale rodiče chodí s dítětem pokaždé jinam, těžko se to odhaluje. Takhle by se na případy týrání přišlo dříve," upozorňuje na přínos projektu Kopecká.

Autor: - vok -Foto: Lucie Pařízková, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ