ÚNOR 1948: Zápotocký zajišťuje <span>oprávněné nároky</span> lidu

Domácí
12. 2. 2008 06:00
Muži komunismus: Gottwald, Dimitrov, Pieck, Togliati atd.
Muži komunismus: Gottwald, Dimitrov, Pieck, Togliati atd.

Muži komunismus: Gottwald, Dimitrov, Pieck, Togliati atd.Čtvrtek 12. února 1948. Poslední „svobodný" den před vypuknutím vládní krize, kterou historikové také nazývají „únorovou krizí". Kdo se ale tento den bude snažit rekapitulovat na základě podrobného studia dobových komunistických novin, nabude spíše dojmu, že Československo už totalitní zemí dávno bylo.

Co je to svoboda? O výklad se pokusil ministr vnitra Václav Nosek: „Mluví-li se o svobodě, je třeba se ptát, jaká je to svoboda a k čemu jí má být použito. Je snad svobodou možnost vybízet k neplnění zákonů, podvracet autoritu lidové vlády, šířit nepravdivé a pobuřující zprávy, nebo zneužívat veřejné funkce k činům a slovům, které jsou podle platných předpisů trestné?"

Ministr vnitra o rozvratnících, repro z Rudého práva.Citace pochází z projevu, kterým ministr Nosek masíroval předsedy bezpečnostních referátů okresních národních výborů. Ti se ve čtvrtek sešli na celostátní konferenci v Praze. Nosek dokonce neváhal přiznat, že komunisti se poučili  fašismem. Za nacismu i socialismu má totiž demokracii specifický účel. „Fašismus nás naučil jednomu poznání, na které jsme nezapomněli: demokracie, která se chce udržet, nesmí trpět, aby bylo jejích vymožeností zneužíváno k podrývání základů samotné demokracie," uvažoval Nosek. S takzvanými „podrývači demokracie" během příštích měsíců skutečně pořádně zatočil.

Za oprávněné požadavky lidu

A znova nadšené statistiky v Rudém právu. Stalo se každodenní rutinou, že se komunisti chlubili, jak politicky ovládají pohraničí. „Na okrese Jindřichův Hradec je organizováno v KSČ v obci Dobrá Voda 79% voličů, v Albeři 67%, v Artolci 66,6%..."

Předseda Ústřední rady odborů Antonín Zápotocký splnil svoji hrozbu, kterou ve středu vyřknul na zasedání vlády (viz předchozí díly seriálu). Prezídium odborů rozhodlo o svolání závodních rad na 22. únor a hlavním posláním sjezdu měla být „porada, jak zajistit splnění požadavků lidu, aby nevznikla inflace". Komunisti se nechtěli smířit s vládním rozhodnutím, kterým byly navýšeny platy státním úředníkům.

Zpráva z novin o novém členu KSČ.Mobilizace v pražské Lucerně 

„Sjezd závodních rad rozhodne, jak zajistit splnění oprávněných požadavků lidu bez ohrožení naší měny, nebezpečí vyvolání inflace a drahoty," zdůvodňovali komunisté svolání sjezdu. Sjezd měl ale především ukázat, jak obrovský vliv získala KSČ mezi odboráři, což se straně bude už záhy hodit při formování lidových milicí.

Komunisti mobilizovali svoje síly i v pražské Lucerně na „Aktivu kulturních a školských pracovníků KSČ". Hlavní projev pronesl Rudolf Slánský, generální tajemník KSČ. Tentýž Slánský, kterého strana v roce 1952 popravila.

Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Lidé mají zájem o úsporné bydlení, kroky k němu jich dělá jen desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ