Stínovou vládu ČSSD čekají velké změny. Co musí dosavadní ministři splnit, aby je předseda Bohuslav Sobotka nevyměnil? Hlavně hodně psát, schůzovat a být oblíbení. Jinak můžou na šanci, že někdy usednou v čele skutečných resortů, rovnou zapomenout.
Kolik jsem vydal tiskových zpráv? Mají mě lidé rádi? I takové otázky teď možná trápí členy stínové vlády sociálních demokratů. Už brzy se totiž dozví, jestli se pod nimi nekýve židle. Čerstvě zvolený šéf ČSSD Bohuslav Sobotka plánuje kabinet obměnit. A nehodlá nikoho šetřit. Aby zjistil, jak jeho "podřízení" pracují, zadal si dokonce audit.
Dvanáctero úspěšného ministra |
1. účast na jednáních stínové vlády 2. počet tiskových zpráv 3. účast na tiskových konferencích 4. počet blogů na webu ČSSD 5. počet blogů jinde 6. citace v médiích 7. počet zpracovaných dokumentů pro stínovou vládu 8. počet schůzek vlastního minitýmu 9. počet předložených zákonů 10. autorské články v denním tisku 11. popularita 12. počet schůzí partnerské odborné komise |
On-line deník TÝDEN.CZ zná seznam kritérií, podle kterého se bude práce Zaorálka i dalších ministrů hodnotit. A nejde o nic příjemného. Zjednodušeně lze říct, že rozhodnou čárky - za účast na tiskových konferencích, jednáních stínové vlády, předložené zákony či vlastní texty ve vybraných denících.
"Ve všech kritériích se sestaví pořadí, oboduje se tak, že první obdrží 1 bod, druhý 2 body atd. Nejúspěšnější bude člen stínové vlády s nejmenším počtem bodů," stojí v materiálu, který má redakce k dispozici.
Škromach odešel sám
Výsledky auditu má mít šéf ČSSD na stole na konci dubna. Pak začne konat. Rozhodujícím obdobím, za které ministři složí účty, je uplynulý půlrok.
Například místopředseda Zdeněk Škromach ale na nic nečekal a rovnou po zvolení Sobotky do čela strany ze stínového kabinetu dobrovolně odešel.
"Čtyři roky jsem byl ministrem práce a sociálních věcí ve skutečné vládě, dalších šest let v té stínové. Myslím, že by mohli dostat šanci i někteří mladší," uvedl Škromach s tím, že chce dát Sobotkovi prostor kabinet zevrubně předělat.
Není ale tajemstvím, že si Škromach Sobotku za předsedu nepřál. Naopak patřil do tábora jeho největšího rivala Michala Haška. Z toho se však na březnovém sjezdu strany stal "jen" první místopředseda.
"Jako u svazáků..."
Podobně jako nyní Sobotka prověřoval před dvěma lety stínovou vládu i bývalý šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. V hledáčku měl například někdejší stínovou šéfku resortu spravedlnosti Marii Benešovou. Vadilo mu, že nepíše tiskové zprávy.
Benešová tehdy takový audit kritizovala. Tvrdila, že není jako Dimun (Petr Dimun, poradce Jiřího Paroubka, který novinářům zasílal i několik zpráv denně - pozn. red.) a tiskové zprávy uveřejňuje jen k důležitým věcem. A novopečená místopředsedkyně ČSSD neskrývá, že se jí "čárková metoda jako u svazáků" nelíbí dodnes. Dodává ale, že obměnit stínovou vládu je Sobotkovo právo. A jestli k tomu potřebuje důvod, ať si udělá audit.
Současná stínová vláda ČSSD aneb kdo se má bát |
Bohuslav Sobotka - předseda vlády Vlasta Bohdalová - ministryně školství Jiří Dienstbier ml. - ministr spravedlnosti Alena Gajdůšková - mluvčí pro vědu a výzkum Michal Hašek - ministr zemědělství Jiří Havel - mluvčí pro hospodářskou strategii Petr Hulinský - ministr obrany Vítězslav Jandák - ministr kultury Michaela Marksová - Tominová - ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Jan Mládek - ministr financí Roman Onderka - ministr dopravy David Rath - ministr zdravotnictví Jiří Šlégr - mluvčí pro sport Vladimír Špidla - mluvčí pro evropské záležitosti Jeroným Tejc - ministr vnitra Milan Urban - ministr průmyslu a obchodu Lubomír Zaorálek - ministr zahraničních věcí Václav Zemek - ministr životního prostředí Jiří Zimola - ministr pro místní rozvoj |