<span>Ústav pro devianty</span> v Brně je prázdný. Další se odkládá

Domácí
16. 5. 2009 10:00
Ložnice chovanců detenčního ústavu v Brně.
Ložnice chovanců detenčního ústavu v Brně.

Exministr Jiří Pospíšil už na osud detenčních ústavů nedohlíží.Po necelých pěti měsících zeje zařízení pro zvlášť nebezpečné delikventy v Brně - takzvaný detenční ústav - prázdnotou. Obsazená je jen jediná z padesátky postelí. I proto ministerstvo spravedlnosti nyní vystavilo dočasnou stopku stejnému zařízení v Opavě. Původně se přitom mělo otevírat v letos červnu.

Velkolepý plán exministra Jiřího Pospíšila (ODS) odhaluje své trhliny. Namísto slavnostního otevření detenčního ústavu pro sto padesát nebezpečných kriminálníků v Opavě zatahují úředníci brzdu. Projekt se odkládá, zatím do podzimu.

"Dokončovací práce budou nyní výrazněji koordinovány také s ohledem na celkovou finanční situací v rezortu," připomíná ekonomickou krizi mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková.

Detenční samotka

V lednu otevřeném detenčním zařízení v Brně je 47 ze 48 postelí stále volných. Také proto, že právníci, lékaři i ministerští úředníci se nemohou dohodnout, jestli zbylá místa mohou obsadit již odsouzení delikventi, nebo se musí čekat na nové případy.

Kosmonoská psychiatrická léčebna."Je to smutná situace. Jde o přirozený důsledek toho, jak je zákon napsaný. Adepti detence zkrátka nejsou a musí se čekat na odsouzené v letošním roce," říká lékař sexuologické ambulance psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Slavoj Brichcín.

Tvůrci zákona i ministerští úředníci však oponují. "Soudy klidně mohou posílat do Brna i dříve odsouzené delikventy," notují si unisono.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus dal zelenou detenčním ústavům

Také proto ještě před svým odchodem z úřadu uspořádal exministr Pospíšil dýchánek se šéfy psychiatrických léčeben. Domů pak odcházeli s domácím úkolem: vytipovat nebezpečné pachatele, u nichž se ochranné léčení míjí účinkem.

Ložnice chovanců detenčního ústavu v Brně.Podle dřívějších průzkumů v českých psychiatrických léčebnách v současnosti pobývá více než stovka adeptů na detenční režim. „U nás by přicházelo v úvahu tak pět až deset osob," říká například ředitelka kosmonoské psychiatrické léčebny.

Zkostnatělá justice

Spoluviníkem pomalého rozjezdu justiční novinky jsou i soudy. Je veřejným tajemstvím, že lidé v talárech se jen těžko sžívají s tím, jak se rozšiřuje paleta trestů. Nepřímo to potvrzuje i odpověď z ministerstva spravedlnosti: "Je nutné si uvědomit, že zákon o zabezpečovací detenci je u nás účinný teprve několik měsíců, přičemž do naplňování kapacity významně promlouvá také činnost soudů."

Komu je detence určena

1) vrahům, kteří mají v životní historii předchozí násilnou trestnou činnost (i vraždu) a kteří jsou posouzeni jako nebezpeční

2) sexuálním deviantům, multirecidivistům, u nichž prokazatelně opakovaně selhala ochranná léčba

Právě práce soudů, které detenci navrhují, může být Achillovou patou systému i v budoucnu. "Když to udělám, jak jsem zvyklý, nic tím nezkazím," honí se totiž hlavou nejednoho soudce při rozhodování o nebezpečných delikventech.

Výsledek: pachatel putuje místo do detenčního zařízení pěkně postaru do chabě střežených psychiatrických léčeben.

ČTĚTE TAKÉ: Demonstranty nezavřeme do klecí, slibuje policie

"Otázkou také je, jestli znalci, kteří teď rozhodují o nových případech, berou novou praxi v úvahu. Existuje totiž něco jako rutina a oni si nemusí uvědomit, že mají novou možnost, jak s delikventem naložit," doplňuje mozaiku pochybností Slavoj Brichcín.

Foto: Robert Sedmík, Karel Šanda

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ