Demonstranty nezavřeme do klecí, slibuje policie
03.04.2009 10:30
Dobré zprávy pro demonstranty? Německá policie na rozdíl od schůzky zemí G-8 roku 2007 v Heiligendammu nechce odpůrce nynějšího summitu NATO zavírat do speciálních klecí. Organizátoři protestů jsou však k tomu skeptičtí.
Ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu dnes odpoledne začíná dvoudenní výroční summit Severoatlantické aliance, kterého se zúčastní i nový americký prezident Barack Obama. Státníci mají mimo jiné na programu jednání o Afghánistánu, protiraketové obraně, novém generálním tajemníkovi aliance či o vztahu k Rusku.
Během dvoudenního zasedání, jež provázejí přísná bezpečnostní opatření, se očekávají rozsáhlé protesty a demonstrace odpůrců aliance. Policie se obává, že část demonstrantů, především aktivisté takzvaného černého bloku, se může chovat velmi násilně a že se situace dostane na řadě míst mimo kontrolu.
ČTĚTE TAKÉ: Dán Rasmussen kandiduje na šéfa NATO
NATO se rozrostlo o dva nové balkánské členy
10 LET POTÉ: tříštivé bomby NATO stále ohrožují Srby
Přesto se vedení německé policie v Bádensku-Würtembersku na jihozápadě Spolkové republiky dušuje, že nenasadí klece, které se jinak používají pro zvířata a jež využili jejich kolegové v zeleném na severu Německa před dvěma lety na summitu G-8.
Klece s mřížemi na čtyřech stranách tehdy objevili domácí novináři. Měly rozměr pět krát pět metrů a osazenstvo v nich neustále hlídaly kamery. Dlouhé hodiny v nich strávilo nejen hodně demonstrantů, ale i třeba na protestech proti vrcholné schůzce G-8 v Heiligendammu nezúčastnění místní občané, kteří třeba zabočili omylem na kole do nesprávné uličky.
Z klecí do "normálního" vězení
V Bádensku-Würtembersku se z velmi negativního mediálního ohlasu zjevně poučili. Poradili si proto jinak, prozradil na tiskové konferenci tamní policejní prezident Erwin Hetger.
Pro zadržené proto zřídili dvě provizorní detenční centra v Karlsruhe a Kehlu, do nichž se směstná až tři sta lidí. V Kehlu tak bylo znovu otevřeno a nově vybaveno už dříve zavřené vězení, v Karlsruhe jsou pro demonstranty k dispozici cely v policejním prezidiu.
Zadržené osoby mohou být během několika hodin předvedeny před soudce. Všechny cely mají podle Hetgera přiměřenou velikost; většina má plochu osm metrů čtverečních a toaletu a umyvadlo za plentou. Zajištěny jsou i právní pomoc a lékařská služba. Koncept prý vznikl za spolupráce s obhájci lidských práv.
Po zkušenostech s klecemi v Heiligendammu se však mnozí ti, kdo se připravují na protesty proti NATO, stavějí k ujišťováním policie spíše skepticky. Jako hlavní problém nevidí klece či neklece, ale mají zásadní obavy z postupu policie.
Mohou se prý chovat tak, že když máme k dispozici vězení, musíme tam někoho šoupnout, musíme je naplnit... Loni v Heiligendammu skončilo ve zvířecích klecích kolem tisícovky lidí.
Krátce před nynějším zasedáním NATO zažil Štrasburk v noci na dnešek rozsáhlé nepokoje. Zhruba půltisícovka násilných demonstrantů se snažila dostat do středu města. Policie použila i slzný plyn a na tři sta lidí zatkla.
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.