Na bezpečnost v městské části Brno-sever, kde žije hodně sociálně vyloučených obyvatel a Romů, bude přes letní sezonu dohlížet hlídací služba. Radnice si ji zaplatila u bezpečnostní agentury. V Brně-sever už obdobnou službu využili dvakrát. Osvědčila se, řekla Lucie Šustková z úřadu městské části.
Smlouvu s bezpečnostní agenturou uzavřela radnice na dobu od 15. května do 30. září. Denně stojí služba 3300 korun. Které lokality budou uniformovaní pracovníci hlídat, nechce radnice zveřejňovat. Podle Šustkové se kryjí s problémovými místy.
K TÉMATU: Většina Čechů vnímá soužití s Romy negativně
Další útok zápalnými lahvemi, tentokrát v Opavě
Pracovníci bezpečnostní agentury budou v kontaktu s policisty i strážníky, které k případnému vážnějšímu konfliktu musejí přizvat. Ani jeden z policejních sborů se prý zavedení soukromé hlídací služby nebránil. "Před zahájením projektu jsme se sešli na společné schůzce. Policisté i strážníci to přivítali, sami mají problém v tom, že na dohlížení v Brně-sever mají málo lidí," popsala Šustková.
Člena hlídací služby poznají lidé podle stejnokroje. Dvojice bude mít k dispozici ještě auto a případně i služebního psa. Podle Šustkové zasahuje služba v terénu většinou domluvou. V minulosti prý pomohla například v situacích, když se někde začali scházet mladí lidé a zdálo se, že by mohli začít demolovat například vybavení parku. "Hlídací agentura v tom případě působí spíš preventivně," dodala mluvčí s tím, že když je hlídka poblíž, vandalové si čin rozmyslí.
Ilustrační foto: Jan Schejbal