V Explosii vybuchl nitroglycerin, zřejmě zahynuli čtyři lidé

Domácí
20. 4. 2011 08:35
Na místo neštěstí dorazila policie.
Na místo neštěstí dorazila policie.

Čtyři zaměstnanci pardubické Explosie jsou od rána stále nezvěstní. Před sedmou hodinou v areálu vybuchl nitroglycerin, z kterého se vyrábějí trhaviny, a pracovníci asi zůstali v sutinách objektu. Dalších devět lidí utrpělo lehká zranění. Hasiči byli v hledání neúspěšní, odpoledne převzala pátrání policie a bude pokračovat až do setmění. Novinářům to řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská a mluvčí podniku Jiří Simandl.

"Z dosud shromážděných důkazů je nepochybné, že výbuchem zejména došlo k destrukci objektu navažovny a mísírny, kde byla prováděna výroba klasické důlní skalní trhaviny Perunit dynamitového typu," uvedl v tiskové zprávě Bohuslav Machek, mluvčí Českého báňského úřadu.

Asi stovka policistů v rojnicích prohledává území o velikosti 500 krát 500 metrů, mají s sebou i vycvičené psy na hledání zavalených osob. Místa, kde hrozí výbuch kvůli koncentraci nitroglycerinu, vynechávají. Jde asi o deset procent ohraničeného území. Psi povolaní hasiči nic nenašli kvůli vysoké koncentraci výbušné látky. Ani použití štěrbinové kamery, která dosáhne až do osmi metrů, nebylo úspěšné, řekla mluvčí hasičů Horáková.

Krizový štáb už během dne odvolal zdravotníky. "Není předpoklad, že by v sutinách někdo přežil," řekl ředitel krajských zdravotníků Pavel Svoboda.

Mluvčí firmy Jiří Simandl řekl, že vyšetřovací komise podniku předala místo policii. Bude pracovat celou noc a další vyjádření médiím očekává ve čtvrtek v poledne. Již dříve také řekl, že pracovníci i rodiny pohřešovaných zaměstnanců jsou o vývoji situace průběžně informováni. V okolí neštěstí je provoz zastaven, jinak podnik vyrábí dál.

"Policie nabídla pomoc týmu krizových interventů, což jsou nejen psychologové, toho příbuzní využili. Policie se také chystá nabídnout pomoc lidem, kteří tragédii viděli na vlastní oči," řekla Janovská.

Podle Explosie výbuch zničil dvě výrobní budovy a několik dalších poškodil. Nitroglycerin vybuchl v železobetonové budově o velikosti deset krát deset metrů. Stála na kopci, z jedné strany byl volný prostor, z druhé strany byly další budovy. "Prolítlo to střechou ven. Stromy zůstaly stát, objekty kolem mají rozbitá skla. Vrátnice je zdemolovaná," řekl ČTK náměstek hejtmana Roman Línek, který se byl na místě podívat.

Česká inspekce životního prostředí čeká, až místo neštěstí bude bezpečné. "Nechci své pracovníky vystavovat zbytečnému riziku," řekla ČTK Jana Samková z královéhradeckého inspektorátu. Inspektoři budou zjišťovat dodržení integrovaného povolení k výrobě a technologických postupů.

Obvodní báňský úřad v Trutnově zatím nic bližšího o příčině nehody nezjistil, čeká, až podnik místo zabezpečí, řekl vedoucí André Miksch. Ve stejné situaci je i policie. Nad místem létal jen policejní vrtulník, aby krizový štáb viděl, co se zhruba stalo. Vyšetřovatelé budou později zjišťovat, jestli někdo ponese trestní zodpovědnost, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

"Muselo dojít k nějaké chybě. Obávám se ale, jestli pracovníci báňského úřadu budou schopni zjistit detailní příčiny neštěstí, když místo zcela poničil výbuch," řekl ČTK vedoucí Oblastního inspektorátu práce pro Královéhradecký a Pardubický kraj Jaroslav Nečas. Dodal ale, že případ nespadá do kompetence jeho úřadu.

Lehce zranění lidé nebyli bezprostředně v blízkosti výbuchu. Měli řezná poranění od skla, hlavně v obličeji. Další dva lidé utrpěli šok. Podle Simandla dva zaměstnanci zůstávají v péči lékařů.

Silnou explozi zaznamenali lidé na kilometry daleko. V internetových diskusích se ozývají i obyvatelé Hradce Králové, že pocítili tlakovou vlnu a slyšeli výbuch. V Lázních Bohdaneč, které jsou vzdálené čtyři kilometry od areálu Explosie, rozbila dvě výlohy. "Dcera se probudila s brekem a postel se nám posunula o pět centimetrů," řekla mluvčí hasičů, která bydlí také v Bohdanči.

"Byla jsem v kuchyni a najednou jsem slyšela, jako by sousedovi bouchla guma u auta. Syn mě pak upozornil na velký mrak, který se valil po obloze," řekla ČTK Kateřina Danihelková, která bydlí v místní části Pardubic Svítkov.

Mrak zplodin po výbuchu v Explosii.

Starostové dostali kontaktní číslo, kam se mohou lidé obrátit, pokud jim exploze způsobila na majetku nějakou škodu. Dostanou plné odškodnění, řekla mluvčí firmy Synthesia Jaroslava Doležalová.

Nitroglycerin je pro pyrotechnické účely značně rizikový. Je nestabilní vůči vnějším vlivům, může samovolně explodovat na slabé mechanické a teplotní podněty. Mimo areál podniku se prý nedostávají žádné jedovaté látky. Nad místem exploze ale stoupaly prstence dýmu, které vítr hnal dál do okolí. První mrak mířil na Bohdaneč, potom pokračoval k Živanicím a směrem na Přelouč.

"Podle výsledků vyšetřovací komise byl vyloučen únik nebezpečných látek. Povýbuchový hřib obsahoval pouze zplodiny výbuchu a rozptýlené zdivo," uvedla Explosia v tiskové zprávě.

Následky dnešního neštěstí jsou podle všeho podstatně menší než škody, které způsobil výbuch v semtínské továrně v roce 1984. Tehdy explodoval sklad střelného prachu a následná tlaková vlna zabila pět lidí a na dvě stovky jich zranila. Škody utrpěla nejen chemička, ale také stavby v širokém okolí. Příčinou neštěstí byla nepozornost při manipulaci s vozíkem, který převážel střelný prach.

Explosia sídlí v areálu společnosti Synthesia. Areál se rozkládá na 440 hektarech, což je velikost menší obce. Všechny akcie společnosti Explosia vlastní stát prostřednictvím ministerstva financí, protože jde o firmu se strategickou výrobou. Nejznámější produkt Explosie - semtex - už firma prakticky nevyrábí. Produkuje střelný prach pro výrobu munice a vojenské účely, trhaviny nebo prvky leteckých záchranných systémů (pyropatrony při katapultování v letadlech). V roce 2009 podnik vykázal hrubou ztrátu téměř 70 milionů korun, výnosy měl 508 milionů korun. Továrna na výbušné látky vznikla v roce 1920 pro potřeby tehdejší československé armády

Nehody v Explosii

Výbuch nitroglycerinu v Semtíně je v pořadí 135. havárií v tomto areálu. Od roku 1920 v semtínské továrně na výrobu třaskavin při 134 haváriích zemřelo 78 lidí. V roce 1984 v továrně zažili největší tragédii, která si vyžádala pět obětí a mnoho zraněných. Stala se v objektu B 79 - výrobně bezdýmných prachů. Sud s prachem se tehdy při transportu třel o betonovou zídku rampy, až začal hořet. Tři minuty poté vybuchlo zhruba 20 tun prachu. Semtínskou chemičku nejvíce proslavila plastická trhavina semtex. Při jeho výrobě se stala v historii jen jediná havárie - v roce 1966 došlo k výbuchu a požáru při přípravě směsi v mísícím zařízení. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Praze na Výstavišti dnes začíná 30. ročník veletrhu a festivalu Svět knihy

Domácí
15. 5. 2025

Fiala věří, že soud ohledně Dukovan rozhodne rychle, varoval před škodami z prodlení

Domácí
14. 5. 2025
ilustrační foto

Praha bude mít mobilní „šlehárnu“ pro drogově závislé. Ze staré sanitky

Domácí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ